Ryzyko jako takie jest nieodłącznym składnikiem działalności gospodarczej. Nie ma sposobu na jego całkowite wyeliminowanie, a co więcej, bez jego istnienia świat biznesu straciłby wiele uroku. O wiele bardziej istotną kwestią jest racjonalne podejście do tego zjawiska. Jeśli potrafimy zidentyfikować ryzyko, określić jego potencjalny rozmiar oraz zestawić z oczekiwanymi korzyściami, wtedy świadomie podejmujemy takie wyzwania.
Niestety często bywa tak, że motorem do podejmowania ryzyka jest analiza istniejących trendów, przekonanie o niezmienności oraz ślepa wiara w prognozy i analizy finansowe. Doskonałym przykładem jest kryzys z roku 2008 i słynna przygoda polskich przedsiębiorców z opcjami walutowymi.
Analizując trendy kursu walutowego w okresie od stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (wykres na podstawie www.money. pl), można się było spodziewać dalszego wzmacniania waluty. Z tego punktu widzenia zakup instrumentów spekulacyjnych wydawał się idealnym rozwiązaniem (wykres 1).
Pozostałe 93% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.