Oszczędną, acz niewystarczającą odpowiedzią na przedmiotowe pytanie, byłoby stwierdzenie, że w polskim systemie prawnym pozycja dłużnika jest uprzywilejowana względem położenia wierzyciela. Jednak, aby zrozumieć skąd bierze się taka konkluzja należy poddać analizie choćby wybrane regulacje prawne, ukazujące obraz ochrony prawnej dłużnika i wierzyciela.
Interes dłużnika chroniony jest przez szereg praw przysługujących tej stronie stosunku obligacyjnego, takich jak choćby prawo do przestrzegania terminów przez wierzyciela, wyboru kolejności spłaty zadłużenia, czy prawo do sądu i prywatności.
Pomimo istnienia oczywistych różnic pomiędzy interesem prawnym wierzyciela a dłużnika, pojawia się pytanie, czy w prawnym stosunku zobowiązaniowym, gdzie dochodzi nierzadko do rozbieżności oczekiwań, pozycja obu stron jest równomiernie chroniona przez przepisy obowiązującego prawa?
To właśnie dążenie do wyrównania szans obu stron i zapewnienie im skutecznych narzędzi prawnych do dochodzenia swoich praw i roszczeń stanowi podstawę zachowania równowagi i sprawiedliwości obrotu prawnego. Istnieją jednak pewne stałe trendy polegające na wzmacnianiu ochrony dłużników, co wpływa na powstawanie asymetrii pozycji wierzyciela i dłużnika, a w konsekwencji prowadzi do częstego pokrzywdzenia wierzycieli. Problematyczność tej nierówności staje się wyjątkowo widoczna i dotkliwa dla wierzyciela, zwłaszcza w przypadku niewywiązywania się dłużnika z zapłatą świadczenia.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.