W jaki sposób wynagradzać członka zarządu lub wspólnika – to pytanie zadają sobie w ostatnim czasie właściciele spółek. Dylemat ten ma dwa podłoża – z jednej strony wynagrodzenie dla członka zarządu pod kątem podatkowo-zusowskim jest droższe od wynagrodzenia wspólnika z art. 176 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH). Z drugiej jednak strony, wynagrodzenie z art. 176 KSH powoduje wiele problemów praktycznych i obaw podatników przed tą formą wynagradzania.
Wynagrodzenie dla wspólnika z art. 176 KSH
Wokół tej formy wynagradzania wspólnika/właściciela spółki z o.o. narosło w ostatnim czasie wiele wątpliwości, problemów i mitów. Podatnicy bardzo chcą właśnie na tej podstawie prawnej wypłacać sobie wynagrodzenie, ale z drugiej strony obawiają się konsekwencji ze strony ZUS-u i w praktyce mają problemy ze stosowaniem tego przepisu.
Na początek krótko należy przypomnieć, skąd atrakcyjność tej formy wynagradzania właścicieli/udziałowców spółek.
Mówiąc najprościej, wypłata wynagrodzenia dla wspólnika z art. 176 KSH jest po prostu tania pod kątem podatkowo-zusowskim:
( A ) wynagrodzenie wspólnika z art. 176 KSH należy zakwalifikować do tzw. przychodów z innych źródeł, opodatkowanych skalą podatkową;
( B ) podatek PIT wynosi 12% dla I progu podatkowego, czyli dla wypłaty rocznej brutto do 120 000 zł;
( C ) podatek PIT od wypłat brutto powyżej 120 000 zł wynosi 32% (od nadwyżki);
( D ) kwota wolna wynosi 30 000 zł; roczny podatek może być pomniejszony o kwotę 3 600 zł;
( E ) efektywne opodatkowanie dla I progu podatkowego wynosi zatem 9%.
Wspólnik, od wypłaconego wynagrodzenia na podstawie art. 176 KSH nie podlega ubezpieczeniu społecznemu ani zdrowotnemu, co podkreślają organy ZUS w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładem takiej interpretacji może być 13 kwietnia 2022 r., nr WPI/200000/43/510/2022.
Niewątpliwie zatem powyższe zasady opodatkowania wynagrodzenia z art. 176 KSH oraz brak składek ZUS i zdrowotnej są bardzo atrakcyjne.
Co mówi art. 176 KSH?
Zgodnie z przepisem art. 176 KSH:
§1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
§2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.
§3. W przypadku określonym w § 1 zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału, bądź obciążenie udziału, może nastąpić jedynie za zgodą spółki, o której mowa w art. 182, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
I w zasadzie tyle... Tylko tyle i aż tyle przepisy mówią o zasadach wypłaty wynagrodzenia dla wspólnika z art. 176 KSH.
Aby „spać spokojnie” i nie narazić się na ryzyko kwestionowania tego rodzaju wypłat przez ZUS moje rekomendacje są następujące:
( 1 ) trzymajmy się litery prawa;
( 2 ) nie przekombinujmy.
Podkreślam przy tym, że to właśnie głównie ZUS może kwestionować wypłatę wynagrodzenia na podstawie art. 176 KSH jako np. czynność sztuczną/pozorną, ponieważ wynagrodzenie to nie jest oskładkowane. „Podejrzana” dla ZUS-u może być zwłaszcza sytuacja, kiedy członek zarządu przed Polskim Ładem pobierał wynagrodzenie na podstawie uchwały, a obecnie pobiera wynagrodzenie jako wspólnik.
Urząd skarbowy zasadniczo nie ma w interesie kwestionowania tego typu wypłat z art. 176 KSH, o ile wynagrodzenie jest rynkowe. Wynagrodzenie to jest bowiem opodatkowane podobnie jak wynagrodzenie członka zarządu – PIT wg skali podatkowej. Gorsza sytuacja jest wtedy, kiedy wynagrodzenie jest nierynkowe albo wspólnik pobiera wynagrodzenie za czynności, których faktycznie nie wykonuje – wówczas mamy ryzyko ukrytej dywidendy (opodatkowanej nie 12%, lecz 19%).
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 3-4/2023