Świat biznesu zmierza ku rozwiązaniom chmurowym. Mimo że cloud jest dostępny w wielu wersjach, na rynku od lat wątpliwości budzi kwestia bezpieczeństwa informacji zamieszczanych w serwerach chmurowych. Tutaj warto przedstawić tezę, że bezpieczeństwo nie jest problemem narzędzi, tylko ludzi. To właśnie ich interesują firmowe tajemnice.
Hicron, firma zajmująca się cyfrową transformacją biznesu (w tym w oparciu o rozwiązania w chmurze), gromadzi również informacje o obawach klientów. Na podstawie tych przesłanek można stwierdzić, że usługobiorcy coraz odważniej podchodzą do przechowywania danych na zewnętrznych serwerach. Rozwiązań cloudowych jest bardzo dużo, od prostych narzędzi pokroju Google Docs lub Office 365 Microsoftu po zaawansowane, takie jak CRM (np. Salesforce lub C4C) czy zintegrowane narzędzia do obsługi klienta i zarządzania bazami (np. SAP BCM on-demand).
Osadzenie rozwiązań informatycznych w chmurze obliczeniowej, takie jak C4C (SAP Cloud for Customer) oferuje możliwość szybkiej implementacji, niższe koszty wdrożenia i utrzymania oraz nie wymusza budowania drogiej infrastruktury sieciowej. W perspektywie czasu łatwiej też przedsiębiorstwu powiększyć usługę o nowe konta dla użytkowników, zgłaszając ten fakt do centrum serwisowego. Istotne jest także to, że systemy są dostępne niezależnie od tego, czy użytkownik przebywa w Polsce, na Karaibach czy w Japonii. Żeby mógł pracować wystarczy tylko komputer i dostęp do sieci.
Historia na korzyść chmury
Nie jest prawdą, że cloud to wynalazek ostatnich lat. Już w 1970 r. powszechnie dzielono się zasobami z większymi, wojskowymi sieciami, ponieważ firm nie było stać na własną sieć komputerową. Zalety korzystania z cloud computing często porównuje się do transportu publicznego – po co angażować się w coś osobiście i tracić na to zdecydowanie więcej zasobów, jeżeli można robić w tym czasie więcej rzeczy i nie marnować środków?
Oczywiście transport publiczny bywa nieelastyczny, często się spóźnia i ma wiele innych wad, ale te ostatnie nie dotyczą rozwiązań chmurowych.
Naturalnie nie dla każdego przedsiębiorstwa wybór środowiska chmurowego jest słuszny. Jeżeli firma wymaga bardzo dużej prędkości operacyjnej to ta opcja może na początku rozczarowywać. Nie mniej rozwiązania w chmurze coraz bardziej przyspieszają swoje procesy operacyjne i niebawem zdominują środowiska zewnętrzne w zakresie prędkości przesyłu danych oraz bezpieczeństwa.
Liczne doświadczenia pokazują także, że jeśli pracownicy nie mają zapewnionej możliwości dzielenia się pracą w chmurze, to w pewnym momencie zaczną korzystać z rozwiązań konsumenckich. Być może firmy w pewnym momencie dojdą do wniosku, że elastyczność to zaleta, a nie wada.
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.