Przez finansowanie należy rozumieć wszelkie przedsięwzięcia podejmowane w przedsiębiorstwie, które zapewniają mu kapitał i służą kształtowaniu struktury kapitałowej w konkretnych warunkach rynkowych. W wąskim ujęciu finansowanie ogranicza się do działań związanych z pozyskiwaniem kapitału w formie pieniężnej i służy dostarczaniu środków pieniężnych na pokrycie wydatków przedsiębiorstwa lub wykonanie określonych zadań. W szerokim znaczeniu finansowanie – poza pozyskiwaniem kapitału – obejmuje również dyspozycje w zakresie wykorzystania kapitału w drodze dokonywania inwestycji rzeczowych i finansowych.
W szerokim znaczeniu finansowanie jest więc procesem, w ramach którego następuje:
- określenie potrzeb kapitałowych przedsiębiorstwa,
- kierowanie dopływem i wykorzystaniem środków finansowych,
- kształtowanie wyniku finansowego,
- monitoring wykorzystania środków,
- analiza odchyleń między planem finansowym a jego realizacją.
Finansowanie obejmuje działania służące kształtowaniu struktury kapitałowej, która wpływa zarówno na decyzje operacyjne i inwestycyjno-finansowe przedsiębiorstwa, jak i na jego wartość. Źródło finansowania działalności przedsiębiorstwa mogą stanowić zarówno konwencjonalne (klasyczne) jego formy (takie jak kapitał podstawowy, zyski zatrzymane, pożyczki i kredyty bankowe, kredyt handlowy, zobowiązania wekslowe i leasingowe), jak i formy niekonwencjonalne (alternatywne), do których zaliczyć można:
- kapitał podwyższonego ryzyka,
- kapitał hybrydowy (obligacje zamienne na akcje),
- faktoring wierzytelności,
- forfaiting wierzytelności,
- sekurytyzację,
- franczyzę,
- pozabilansowe źródła finansowania (zobowiązania warunkowe, instrumenty pochodne).
Zwiększenie kapitału akcyjnego może być wynikiem finansowania za pośrednictwem kapitału podwyższonego ryzyka (ang. venture capital). Stanowi on specyficzne zewnętrzne źródło średnio- lub długoterminowego finansowania przedsięwzięć o relatywnie wysokim ryzyku, co do których oczekiwany jest ponadprzeciętny zysk. Jego istota polega na inwestowaniu w akcje niebędące przedmiotem publicznego obrotu, celem ich późniejszej odsprzedaży za pośrednictwem giełdy, inwestora strategicznego lub kierownictwa przedsiębiorstwa. Oferta venture capital kierowana jest do przedsiębiorstw dysponujących perspektywicznym, innowacyjnym produktem lub usługą. Większość transakcji tego typu przybiera postać finansowania pośredniego, w ramach którego kapitał wnoszony jest do przedsiębiorstwa za pośrednictwem funduszy.
Obligacje zamienne mogą z woli obligatariusza zostać zamienione na określoną liczbę akcji wyemitowanych przez emitenta obligacji w sytuacji, gdy wartość nominalna obligacji będzie niższa niż rynkowa wartość otrzymanych akcji. Obligacje zamienne nie mogą być emitowane poniżej wartości nominalnej i wydawane przed pełną wpłatą. Kapitał zgromadzony w drodze emisji tego typu obligacji bywa niekiedy nazywany kapitałem hybrydowym, ponieważ jest to kapitał obcy, który może zostać zmieniony na kapitał własny. Oprocentowanie obligacji zamiennych ustalane jest na niższym poziomie niż obligacji zwykłych. Nadanie obligacji atrybutu zamienności na akcje umożliwia teoretycznie pozyskanie kapitału w tańszy sposób.
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.