Przedsiębiorstwa istnieją po to, by generować zysk. Warunkiem zachowania konkurencyjności, a więc utrzymania pozycji na rynku, jest nieustanna poprawa procesów, m.in. procesów logistycznych (w tym magazynowych). W tych okolicznościach rośnie znaczenie projektów, które pozwalają na redukcję kosztów oraz dają możliwość dalszego rozwoju. Świadczy o tym fakt, że coraz więcej firm buduje w swoich organizacjach własne jednostki projektowe lub korzysta z usług specjalistycznych firm doradczych.
Kompetencje z zakresu prowadzenia projektów usprawnień są więc niezwykle cenną umiejętnością dla ludzi pracujących w branży. Znajomość metodyki Lean Six Sigma może być właśnie tego typu atutem.
Zasady Lean Six Sigma
Zanim przejdę do szczegółów, chciałbym nadmienić, że istnieje kilka poziomów certyfikacji z zakresu Lean Six Sigma: od najniższego White Belt, przez Yellow Belt, Green Belt, Black Belt, aż po najwyższy Master Black Belt. Oczywiście poziom kompetencji przekłada się wprost na rolę w projektach oraz wielkość prowadzonych projektów. Poziom White Belt zazwyczaj wystarczy by pełnić funkcję członka zespołu projektowego, natomiast poziom Master Black Belt pozwoli na koordynowanie jednocześnie kilku dużych projektów. Szkolenia na poszczególnych stopniach są prowadzone przez certyfikowane firmy.
Lean Six Sigma jest w praktyce połączeniem dwóch metodologii doskonalenia procesów:
- Lean – skupionej na identyfikacji i systematycznej eliminacji marnotrawstw (tzw. „muda”), czyli działań nieprzynoszących wartości dodanej dla klienta. Podejście lean wyszczególnia 8 podstawowych rodzajów mudy: nadprodukcja, zbędny ruch, oczekiwanie, zbędny transport, nadmierne zapasy, wady, nadmierne przetwarzanie oraz niewykorzystany potencjał pracowników.
- Six Sigma – zorientowanej na zmniejszenie zmienności procesu, prowadzącej do redukcji liczby defektów, gdzie celem jest osiągnięcie poziomu 3,4 wad na milion możliwości. Duże znaczenie dla Six Sigma ma statystyka, skąd właśnie wywodzi się nazwa metody – sigma to odchylenie standardowe, natomiast odległość sześciu odchyleń standardowych w lewo i prawo od średniej arytmetycznej opisuje rozkład normalny dla pożądanego procesu.
Połączenie to pozwoliło na osiągnięcie efektu synergii, co uczyniło z Lean Six Sigma jedną z wiodących metod prowadzenia projektów usprawnień. Dzięki szerokiemu wachlarzowi różnorodnych narzędzi uchodzi ona za bardzo uniwersalną i znajduje zastosowanie zarówno w usługach, jak i przemyśle. Podejście do projektów i zakres stosowanych technik będzie przechylać się w stronę lean w przypadku procesów usługowych (w tym logistycznych), natomiast w stronę six sigma dla procesów produkcyjnych. W każdym przypadku niezmienna pozostaje jednak nadrzędna zasada tej filozofii, skupiająca się na potrzebach klienta i poprawie jakości dostarczanych produktów.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.