Ostatnie lata przyniosły ogromną popularność zintegrowanym systemom do zarządzania i planowania w przedsiębiorstwie. Dzieje się tak dlatego, że informacja, którą są w stanie wygenerować staje się kluczowym zasobem przedsiębiorstwa. Samo wdrożenie systemu klasy ERP nie jest łatwe, a niejednokrotnie zajmuje sporo czasu. Warto odpowiedzieć sobie zatem na pytanie, kiedy organizacja powinna pomyśleć o tego typu projekcie.
Podstawowa definicja systemu klasy ERP przedstawiana w literaturze przedmiotu nazywa tego typu oprogramowanie narzędziem do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, zwłaszcza w kontekście realizacji funkcji kierowniczych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących analizy finansowej i zarządzania finansami podmiotu. System klasy ERP jest zatem pewnego rodzaju układanką funkcjonalności, które powinny pokrywać jak najszerszy obszar działania przedsiębiorstwa. Do klasycznych cech oprogramowania ERP należą:
- uwzględnienie maksymalnie wszystkich dziedzin funkcjonowania podmiotu – od definicji produktu/usługi po sprawy wiązane ze sferami FK;
- modułowa budowa systemu, pozwalająca po pierwsze na dobór interesujących przedsiębiorstwo modułów, a po drugie na ich etapowe wdrożenie;
- możliwość integracji z zewnętrznymi systemami lub/i możliwość zasilania systemu ERP zewnętrznymi danymi, jak też możliwość eksportu danych z systemu do standardu np. arkusza kalkulacyjnego;
- uwzględnienie zarówno specyfiki wewnętrznego systemu organizacyjnego przedsiębiorstwa, jak też możliwość zarządzania relacjami zewnętrznymi, np. poprzez analizę łańcucha dostaw, funkcję zarządzania partnerami handlowymi (CRM);
- moduł zarządzania produkcją.
Nie jest to katalog zamknięty, a obecna ekspansja informatycznych systemów do zarządzania przedsiębiorstwem sprawia, że współczesne systemy klasy ERP pokrywają niejednokrotnie znacznie większy zakres funkcjonalności, a ich wdrożeniu towarzyszy konfiguracja konkretnych modułów pod specyficzne potrzeby klienta.
Proces przygotowania organizacji do wykorzystania systemu ERP nie jest łatwy i zajmuje wiele czasu. Nie chodzi tu tylko o aspekty informatyczne, bo sama instalacja i konfiguracja systemu to jedynie pewien etap i kamień milowy na drodze do pełnego wykorzystania funkcjonalności, jakie dają współczesne narzędzia IT tego typu. Warto zatem przeprowadzić analizę i sprawdzić, czy organizacja jest gotowa na wdrożenie systemu ERP, co może być procesem zarówno ewolucyjnym, jak też rewolucyjnym (a to zależy od świadomości informatycznej danej organizacji). Zazwyczaj można rozróżnić kilka „momentów” w życiu każdego przedsiębiorstwa, które w mniejszym lub większym stopniu wskazują na możliwość rozważenia przejścia w kierunku systemu zintegrowanego; zalicza się do nich:
- wzrost znaczenia procesów produkcyjnych, a przy tym konieczność planowania i wsparcia logistycznego (wewnętrznego),
- wzmożone potrzeby analityczne i konieczność raportowania,
- brak możliwości pełnego wykorzystania potencjału systemu klasy FK w planowaniu biznesu,
- potrzeba dostępu do danych – brak chmurowości.
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.