W dzisiejszych czasach nie ma rzeczy stałych, wszystko jest nie tylko w ciągłym ruchu, ale co ważniejsze, musi się zmieniać – na lepsze. Koncepcje ciągłego doskonalenia zakorzeniły się na stałe, świadomie lub też nie, w niemal każdej europejskiej firmie. Wynika to nie tylko z chęci zwiększenia przewagi konkurencyjnej, ale także z potrzeby przetrwania na rynku.
Menedżerowie zarówno prężnie rozwijających się firm, jak i tych zmagających się z problemami zmuszeni są do ciągłych działań, które pozwolą efektywniej wykorzystywać istniejące aktywa bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów. Wprowadzanie rozwiązań służących optymalizacji procesów i cięciu kosztów musi jednak być poprzedzone gruntowną analizą.
Po co kontrola i optymalizacja
Samo istnienie długofalowej strategii firmy nie oznacza jeszcze osiągnięcia sukcesu. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie wypełnić swojej strategii, ponieważ nie kontrolują jej realizacji i skupiają się tylko na celu, nie rozłożywszy wcześniej projektów na mniejsze działania operacyjne. Sukces wdrożenia strategii można osiągnąć przez informowanie pracowników o nowych celach firmy, zapewniając przy tym odpowiedni dobór narzędzi i dbając o motywację pracowników. Ważnym krokiem przy tworzeniu strategii firmy będzie analiza całego łańcucha dostaw, ogniwo po ogniwie. W celu poprawy funkcjonowania całego łańcucha należy przeanalizować każdy odcinek, zdefiniować wszystkie problemy i nadać im odpowiednie priorytety, a następnie zastosować odpowiednie rozwiązania. Małe kroki ku optymalizacji wykonane przez każdego uczestnika przekładają się na duży krok w cięciu kosztów i optymalizacji pracy w całym łańcuchu dostaw. Na przykład wykorzystanie przez producenta, dostawcę, magazyn i odbiorcę odpowiednich systemów, które komunikują się ze sobą i wspierają ich pracę, dostarczy producentom kluczowych informacji na temat potrzebnych surowców i gotowych produktów na magazynie, a odbiorcom np. informację o terminie dostawy. Systemy te mogą przygotowywać także statystyki popytu, które ułatwią pracę planistów i udoskonalą pracę całej logistyki. Sprawnie działający, nowoczesny łańcuch dostaw cechuje racjonalne wykorzystanie zasobów, umiejętne przetwarzanie dostępnych informacji, elastyczność w przypadku zmian popytu oraz dostosowanie się do optymalnego poziomu obsługi względem kosztów. Zastosowanie systemów optymalizujących procesy pozwala na bieżąco je kontrolować i stanowi milowy krok w tworzeniu przewagi konkurencyjnej na rynku.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.