Prowadzenie przedsiębiorstwa czy działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. Podstawą do rozpoczęcia czynności związanych z zarządzaniem ryzykiem i jego controllingiem jest przeświadczenie, że przedsiębiorstwo funkcjonuje po to, aby przynosić zyski swoim właścicielom i pozostałym współpracującym z nim podmiotom.
Właściciele oraz kierownictwo powinni określić, jak wielkie ryzyko są skłonni podjąć, aby zrealizować swe cele. Zrozumienie ryzyka związanego z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa staje się więc podstawą do zdefiniowania zagrożeń dla tworzenia wartości dodanej. Wdrożenie controllingu ryzyka musi zagwarantować wzrost wartości firmy oraz poprawę jej ratingu finansowego, eliminując niezamierzone wydatkowanie środków finansowych i niszczenie wartości w jednostce gospodarczej1.
Ryzyko zawsze towarzyszyło i będzie towarzyszyć naszemu życiu. Jest ono nierozerwalnie związane z każdą działalnością, która zmierza do osiągnięcia zaplanowanych wyników. Ryzyko samo w sobie nie jest niczym złym. Staje się ono jednak zagrożeniem, w momencie gdy nie zostało oszacowane, jest niewłaściwie zarządzane lub stanowi element zaskoczenia2. Chcąc sprostać ciągle zmieniającym się wymaganiom, menedżerowie muszą zmieniać swój pogląd na rzeczywistość oraz sposób myślenia. W związku z tym coraz częściej sięgają oni po nowoczesne metody zarządzania, umożliwiające im eliminację niektórych elementów niepewności oraz podejmowanie właściwych decyzji. Zmiany sposobu działania przedsiębiorstw powodują, że to controlling staje się filozofią ich istnienia.
Celem artykułu jest wyjaśnienie, jaki wpływ ma dobrze wprowadzony system controllingu ryzyka, a w szczególności jego wykorzystanie w zarządzaniu procesami produkcyjnymi oraz próba odwzorowania wpływu ryzyka w pomiarze efektywności gospodarowania.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.