Problematyka analizy odchyleń kosztów pośrednich stanowi część bloku analitycznego powiązanego z rachunkiem kosztów standardowych. Rachunek ten polega ogólnie na analizie porównawczej osiąganych rezultatów kosztowych w odniesieniu do tzw. postulatów, czyli oczekiwanego poziomu kosztów.
Koszty postulowane to takie, które powinny zostać poniesione w warunkach efektywnie funkcjonującej organizacji. W odróżnieniu od kosztów budżetowanych, które w swojej istocie również są postulowane, rachunek kosztów standardowych opiera się na wartościach względnych, czyli w przeliczeniu na jednostkę, podczas gdy budżet określa już koszty całkowite.
Z rachunkiem kosztów standardowych wiążą się pewne wyzwania analityczne, które a priori definiują jego postać. Trzeba przyjąć określony standard oraz metodologię jego kalkulacji. Wynika on de facto z oczekiwań menedżerskich, tj. pożądanego stanu, do którego dane przedsiębiorstwo chce się odnieść. W literaturze mówi się o trzech podstawowych standardach, czyli:
- standard stały,
- standard idealny,
- standard bieżący.
W praktyce najlepszy jest standard bieżący (standard kosztów bieżąco osiągalny). Określa on poziom kosztów możliwy do osiągnięcia przy założeniu efektywnego funkcjonowania organizacji, w przeciwieństwie do standardu idealnego, który określa poziom minimalnych możliwych do osiągnięcia kosztów.
Kolejnym wyzwaniem, zanim rozpocznie się analiza odchyleń, jest określenie standardu na podstawie dostępnej wiedzy. W praktyce wykorzystywane są dwa podejścia – przez analizę danych historycznych lub na podstawie studiów technicznych. Pierwsze z nich jest łatwiejsze, jednak ze względu na ryzyko powielenia błędów zawartych w dotychczasowej działalności może spowodować, że standardy nie będą optymalne. Wobec powyższego w literaturze przedmiotu zalecane jest przeprowadzenie badań technicznych w celu określenia optymalnego poziomu standardów kosztowych.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.