Pierwsze prawne uregulowanie zadań w obszarze compliance (w dosłownym tłumaczeniu: zgodności z prawem) nastąpiło w 1977 r. w Stanach Zjednoczonych, przez wprowadzenie The Foreign Corrupt Practices Act (duży wpływ na powstanie tego dokumentu miała afera Watergate).
Ustawa ta zobowiązała korporacje do ustanowienia w swoich strukturach jednostek odpowiedzialnych za monitorowanie zmian w prawie, regułach rynku oraz przestrzegania własnych przepisów. Rozkwit idei compliance nastąpił jednak dopiero w latach 90. XX wieku – po przestępstwach wykrytych w takich firmach jak: Enron, Arthur Andersen czy WordCom – a zyskuje na znaczeniu w zarządzaniu od chwili upadku Lehman Brothers. Uznano wówczas, że każda firma powinna przestrzegać zasad, które ustrzegą interesariuszy wewnętrznych przed odpowiedzialnością, a także ochronią samą firmę przed odpowiedzialnością wobec interesariuszy zewnętrznych. Compliance to uregulowania nie tylko branżowe i nieformalne, ale również prawne. W 2004 r. Komitet Bazylejski opracował Nową Umowę Kapitałową, w której bezpośrednio odniósł się do nowej roli compliance i zadań dostosowawczych banków (Tabela 1.).
W firmie idea compliance warunkuje spójność zasad na wszystkich szczeblach struktury organizacyjnej w ujęciu pionowym i poziomym. Każdy pracownik zna zakres swojej odpowiedzialności i kompetencje, wdrożone są mechanizmy przeglądu procedur oraz identyfikowania i eliminowania ryzyka. Zgodnie z tą zasadą, pracownicy powinni postrzegać procedury jako metody komunikacji i współdziałania w firmie. Ich zadaniem jest eliminowanie przypadków – i ich konsekwencji – w których prawo zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne jest niedostatecznie przejrzyste lub niesprawdzone w praktyce.
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.