Rok 2021 przyniósł długo wyczekiwane zmiany w przepisach Kodeksu cywilnego bezpośrednio dotykających sprzedaży, szczególnie w e-commerce. Jedni uczestnicy rynku czekali na nie z pewną nadzieją, inni z dużym niepokojem. Pierwsze oceny zapowiadanych ponad rok temu zmian nie były optymistyczne dla biznesu i wywoływały spory niepokój. Miało to miejsce szczególnie w kwestiach dotyczących zawierania umów między przedsiębiorcami. Równie istotne i niepokojące były też prognozowane zmiany kreujące odpowiedzialność za sprzedaż wynikającą właśnie z zawartych umów i rozszerzenie ochrony konsumenckiej na niektórych przedsiębiorców. Innymi słowy – zmian było sporo.
Po roku od wejścia przepisów w życie warto pochylić się nie tylko nad faktycznymi zmianami w grze rynkowej, ale też nad ich oceną. Spróbujmy więc przyjrzeć się tematowi nieco bliżej.
Kto jest kim w tej grze?
Przede wszystkim musimy sobie przypomnieć podstawowe definicje, które są kluczowe dla naszych rozważań. Owszem, każdy czuje je intuicyjnie, ale przepisy kształtują definicje w sposób jasny i czytelny, i raz na jakiś czas warto to sobie jednak odświeżać.
Gracz nr 1 – Konsument
Bardzo istotny, jeśli nie najważniejszy, uczestnik rynku. Zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego: „Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową”. Nic więc się w tej kwestii nie zmieniło i konsument pozostał konsumentem. Z całą ochroną mu przysługującą, która poniekąd słusznie, wynika z faktu, że w ocenie ustawodawcy przedsiębiorca stoi w pozycji uprzywilejowanej w relacji z konsumentem. I z tego powodu należy mu się dodatkowa, ustawowa ochrona.
Gracz nr 2 – Przedsiębiorca
Tu sięgamy najpierw do Kodeksu cywilnego i art. 431, gdzie uzyskamy definicję, wg której „Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową”. Następnie musimy uzupełnić definicję o tę, wynikającą z art. 4 pkt 2 Ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, gdzie „Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej”. W ten sposób definicja staje się pełna, bo brak podmiotowości prawnej spółki cywilnej nie pozwala jej, co prawda, na bycie uznaną za przedsiębiorcę, ale wspólnikom powyższe już tę możliwość daje.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.