Z pewnością każdy specjalista z zakresu finansów słyszał nie raz hasło FP&A, czyli planowanie i analiza finansowa (z ang. Financial Planning & Analysis). Jest to zbiór działań związanych z prognozowaniem, planowaniem, budżetowaniem i analizą, które wspierają główne decyzje biznesowe firmy i ogólną kondycję finansową. W 2020 Gartner po raz pierwszy przedstawił koncepcję xP&A (z ang. Extended Planning and Analysis), czyli rozszerzonego planowania i analizy. Czym jest xP&A? Jakie są kluczowe korzyści wynikające z wdrożenia xP&A? O tym i nie tylko w niniejszym artykule.
Koncepcja xP&A
Próbując zdefiniować xP&A w największym możliwym skrócie można powiedzieć, że xP&A to podejście do planowania, które wykorzystuje najlepsze możliwości planowania i analizy finansowej (FP&A), takie jak ciągłe planowanie, zaawansowane analizy, prognozowanie oraz monitorowanie wydajności i rozszerza je w całym przedsiębiorstwie. Zgodnie z raportem Gartnera z 2020 roku do roku 2024 aż 70% nowych projektów FP&A miało stać się de facto projektami xP&A, rozszerzającymi zakres poza finanse w stronę całej organizacji.
By lepiej zrozumieć koncepcję xP&A spójrzmy na przykładowy sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na końcowy wynik firmy mają wpływ różne działy, jak chociażby dział sprzedaży, marketingu, kadr czy zakupów. Każdy z tych działów tworzy swoje własne plany operacyjne, np. sprzedaż opracowuje plan realizacji swoich celów. Plany te powstają w odrębnych pionach, z wykorzystaniem różnych narzędzi planistycznych. Żadnego działu nie interesują wzajemne zależności. Co jednak, jeśli dział sprzedaży przekroczy swoje cele? Czy linia produkcyjna będzie na to gotowa i czy będzie na miejscu odpowiedni personel?
W tym miejscu dochodzimy do xP&A, którego podstawą jest łączenie planów na potrzeby identyfikacji potencjalnego wpływu ich realizacji na inne działy. To umożliwia z kolei organizacji szybkie reagowanie oraz dostosowania do okoliczności. To mogą być różne sytuacje. Zarówno pozytywne, jak niespodziewany sukces nowego produktu, jak i negatywne, jak zakłócenia w łańcuchu dostaw. Kluczem do sukcesu jest tutaj szybka reakcja i zmiana planu przy zgraniu wszystkich pozostałych. Koncepcja xP&A nie ogranicza się jednak tylko do wzajemnej synchronizacji planów operacyjnych — zostają one również zgrane z celami finansowymi i strategicznymi. To z kolei pomaga dyrektorom finansowym oraz ich podwładnym w kompleksowym prognozowaniu, monitorowaniu oraz ocenie sytuacji. Dzięki temu dział finansów występuje w takiej roli, w jakiej by zarząd oczekiwał, czyli jest solidnym doradcą w zakresie strategii.
Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuŹródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 02/2024