Każda działalność obarczona jest ryzykiem, gdyż duża część zjawisk, które wpływają na dany podmiot, jest niezależna od jego woli. W konsekwencji możliwe są niepowodzenia czy straty wynikające z pojawienia się czynników, których dany podmiot nie przewidział i nie mógł im zapobiec.
W literaturze odnajdujemy różne klasyfikacje ryzyka dotykającego podmioty gospodarcze. Jedną z nich jest podział na: ryzyko finansowe i niefinansowe, przy czym pierwsze wpływa na sytuację finansową podmiotu w sposób bezpośredni, a drugie – pośredni. Jednym z elementów ryzyka finansowego jest ryzyko walutowe.
Ryzyko walutowe
Można zacytować wiele definicji ryzyka walutowego. W każdej z nich podkreślany jest wpływ zmiany kursów walut na możliwość pogorszenia sytuacji finansowej lub poniesienia strat przez podmiot gospodarczy. Innymi słowy ryzyko walutowe polega na tym, że w następstwie niekorzystnych zmian kursów walutowych może nastąpić zmniejszenie należności lub wzrost zobowiązań w transakcjach zagranicznych w przeliczeniu na walutę krajową (dlatego na ryzyko kursowe są narażone przedsiębiorstwa prowadzące wymianę handlową z zagranicą). Jak wspomniano ryzyko walutowe dotyka eksporterów i importerów. Z ich perspektywy wahania kursów walut mogą wywoływać różne skutki. Jeżeli złoty się umacnia (aprecjacja waluty), polski importer na tym korzysta, bo płaci za waluty mniej. W sytuacji odwrotnej, gdy złoty się osłabia (deprecjacja waluty), polski importer traci. W wypadku polskiego eksportera aprecjacja złotego oznacza straty, a deprecjacja zyski, gdyż zapłata otrzymana w walucie obcej wymienia się na więcej złotych.
W praktyce można wyróżnić trzy rodzaje ryzyka walutowego:
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.