„Najlepszą podstawą udanych przedsięwzięć jest dobrze ugruntowana i poparta racjonalnymi argumentami ślepa wiara w sukces”.
Artur Clark
Słowo planować pochodzi od łacińskiego słowa planta, co oznacza szkic budynku. Planowanie można zatem zdefiniować jako proces projektowania, tworzenia szkiców, schematów pożądanego obrazu przyszłości. Jest to proces ciągłego zadawania pytań dotyczących przewidywanego stanudanej organizacji.
W nieco innym ujęciu planowanie może być utożsamiane z procesem podejmowania decyzji obejmujących wyznaczenie celów organizacji w określonym horyzoncie czasowym, w którym wskazuje się sposoby ich osiągnięcia oraz niezbędne zasoby (w tym założenia finansowe). Planowanie finansowe może być zatem ujmowane jako permanentny proces określania sposobów osiągania celów finansowych w przyszłości.
Warto zwrócić uwagę na podstawową różnicę między planowaniem finansowym a prognozowaniem finansowym. Co prawda, obie kategorie dotyczą przyszłości, jednak w przypadku prognozowania oczekiwane zdarzenia powinny charakteryzować się wyższym prawdopodobieństwem ich spełnienia niż w wypadku planowania.
Planowanie jest głównie właściwością myślenia abstrakcyjnego, jednak planując, zwykle wyznacza się kolejne czynności i zadania, które będą następnie wykonywane. Dlatego każdy plan, a w szczególności finansowy, powinien być konstruowany w taki sposób, aby spełnione zostały następujące kryteria (zasady planowania):
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.