Pojęcie controllingu postrzegane jest z reguły poprzez pryzmat rachunkowości i finansów, a nierzadko wręcz sam controling utożsamiany jest z rachunkowością zarządczą. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ dzisiejsze działy controllingu zdominowane są przez finansistów badających odchylenia budżetowe oraz analizujących koszty.
Warto więc przypomnieć, że controlling to pojęcie znacznie szersze, obejmujące całokształt procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Zgodnie z klasyczną definicją H.J. Vollmutha „Celem controllingu jest przeprowadzanie korekt i sprawowanie nadzoru nad różnymi dziedzinami działalności firmy. Jest to proces kompleksowy, w którym dochodzi do scalania czynności koordynacyjnych, kontrolnych, informacyjnych i planistycznych”1. W definicji tej nie ma sztywnego odniesienia tylko do jednej płaszczyzny (np. operacyjnej lub finansowej) – podkreślany jest kompleksowy zakres controllingu. Korzystając z metafory użytej przez A.K. Koźmińskiego, „Controlling we współczesnych organizacjach można porównać do busoli wyznaczającej kierunek rozwoju i wskazującej prawidłowości i nieprawidłowości realizacji tego kierunku”2, wskazujemy na strategiczne znaczenie funkcji controllingu w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Controlling strategiczny ma na celu zapewnienie kierownictwu przedsiębiorstwa pomocy w wyborze i realizacji długookresowych zamierzeń (obejmujących okres 4–10 lat). Wychodząc od częściowych funkcji controllingu, tj. planowania, zasilania w informacje, kontroli i analizy oraz sterowania, można wymienić następujące główne zadania controllingu strategicznego3:
- inicjowanie i wspieranie naczelnego kierownictwa w poszukiwaniu oraz optymalnym wykorzystywaniu przyszłych potencjałów strategicznych przedsiębiorstwa;
- dostarczanie odpowiednich informacji o otoczeniu, przedsiębiorstwie i zakresie użycia poszczególnych instrumentów oraz strukturyzacja procesów strategicznych;
- nadzorowanie procesów kontroli strategicznej, przeprowadzanie analiz, opracowywanie przeciwdziałań oraz ukształtowanie strategicznego systemu sprawozdawczości;
- zabezpieczenie i nadzorowanie implementacji strategii, w tym głównie sprzężenie i koordynacja z controllingiem operacyjnym.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.