Miniwykresy (ang. sparklines, od spark – iskra) są owocem wyobraźni Edwarda Tufte’a, prekursora takich pojęć w świecie wizualizacji danych jak współczynnik dane/atrament (data-ink ratio), wykres śmieciowy (junkchart) czy wykres panelowy (panel chart). Tufte poświęcił wykresom typu sparklines cały rozdział w swojej książce pt. Beautiful Evidence. Miniwykresy są jasnym i efektywnym (szczególnie jeśli chodzi o powierzchnię) sposobem na pokazanie kontekstu miary w czasie.
Jak wygląda wykres typu sparkline?
Na poniższym przykładzie 12-miesięczna perspektywa salda rachunku prezentuje jego zmianę w ciągu ostatniego roku, dając podstawę do spojrzenia na stan obecny w odniesieniu do przeszłości.
Definicja
Tufte określił miniwykresy jako bogaty w dane, a prosty w projektowaniu wykres wielkości tekstu. Można się zastanawiać, co się stało ze skalą liczbową. Została ukryta celowo, gdyż miniwykresy nie mają na celu zapewnienia liczbowej precyzji zwykłego wykresu liniowego. Ich nadrzędnym celem jest szybkie dostarczenie perspektywy historycznej, aby wzbogacić kontekst dla miary. Szczegóły, w razie potrzeby, można podejrzeć później w formie wykresów i raportów.
Zastosowanie wykresów typu sparkline
Wykresy te idealnie nadają się do stosowania w dashboardach menedżerskich i wszystkich innych miejscach, które wymagają skondensowanej informacji. Dashboard menedżerski jest niczym deska rozdzielcza w samochodzie, na której widoczne są informacje w skondensowanej formie. Taka forma raportu ma jeden cel: wysyłać sygnał, gdy coś idzie nie po naszej myśli – nie realizujemy celów lub osiągamy wyniki gorsze niż w latach poprzednich. Celem sparkline będzie zatem wysłanie sygnału na temat tego, czy obecne złe wyniki realizują negatywny trend z przeszłości, czy może są jednorazowym niepowodzeniem. Coraz większą rolę wykresy tego typu będą odgrywać w przyszłości wraz z rozprzestrzenianiem się raportów na urządzeniach przenośnych – na tabletach czy smartfonach, gdzie coraz mniejsza rozdzielczość ekranu zmusza nas do kondensacji przedstawianych informacji. (Patrz: rysunek 1.)
Zastosowanie wykresu typu sparkline jest lepsze niż pojedyncza ikona, która niesie znacznie mniej informacji. Przykładowo, patrząc na poniższą miarę, nie jest jasne, czy ikona oznacza zmianę w stosunku rocznym, kwartalnym, miesięcznym, czy dziennym oraz czy ta zmiana jest regularna.
Pozostałe 67% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.