Po raz pierwszy w nowym miejscu, ale po raz ostatni w Poznaniu odbył się IX Międzynarodowy Kongres Controllerów „Wyzwania dla controllingu w erze Big Data”. W dniach 11-12 maja dyrektorzy finansowi, controllerzy i menedżerowie dyskutowali, jakie szanse niesie za sobą Big Data. Rozwój informacji przyczynia się do istotnych zmian, co pozwala dostrzec niezauważane wcześniej detale czy subkategorie. Z czasem Big Data będzie zmieniać całe branże.
Big Data niesie wiele możliwości technologicznych – opowiadali o tym pierwszy i ostatni prelegent. Peer Hohn, założyciel Phizzard z Berlina, pokazał, jak rozwiązania ze sklepów internetowych przenosi do przymierzalni sklepów stacjonarnych. Piotr Wieczorek z firmy Sky on the Cloud, oficjalnego partnera Google w Polsce, mówił, jak narzędzia Google ułatwiają pracę w szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Mimo że Big Data nadaje nowy kierunek myślenia, to controllerzy wciąż pamiętają, by profesjonalizować się w obszarze nowoczesnego budżetowania. Mówił o tym Rafał Stalewski z Tagetik Polska – zaprezentował sposób korzystania z funkcjonalności jednego z modułów Tagetik Cashflow Planning, który pozwala na generowanie prognoz gotówkowych w różnych perspektywach czasowych. Najwięcej kuluarowych komentarzy wzbudził jednak Zbigniew Jaszczuk ze Strabaga, który pokazał, że… można żyć w ogóle bez budżetów! Namawiał on do nowej filozofii Beyond Budgeting: warto postawić na biznes oparty na wartościach i otwartą komunikację oraz budowanie silnych i odpowiedzialnych zespołów. Skąd brać finansowanie na nowe technologie? Jeśli uczestnicy zastanawiali się nad pozyskaniem funduszy, szybko doszli do wniosku, że można i warto ich szukać nie tylko poza firmą. Doktor Tomasz Zieliński z ABC Akademia Sp. z o.o. pokazał, że tylko niecałe 8% przedsiębiorstw działających w Polsce wyodrębnia koszty niewykorzystanych zasobów, a samodzielne wdrożenie rachunków kosztów jest już możliwe dzięki wyspecjalizowanym rozwiązaniom dla działów controllingu. Tomasz Przybyszewski z Oracle pokazywał, jak wykorzystać Big Data w czterostopniowym cyklu Oracle: zbierania danych, badania danych, analizowania i raportowania przy wykrywaniu oszustw.
Jedna z 10 zasad controllingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów zakłada, że controllerzy są/mają być partnerami biznesowymi dla swoich zarządów. Pytanie, jak wygląda to w praktyce, organizatorzy postawili duetowi z firmy Hortimex. Ciekawe spojrzenie pokazujące różne punkty widzenia (właściciela i analityka biznesowego) przedstawili Mateusz Kowalewski oraz Sebastian Steckiewicz – podkreślali, że we współpracy właściciela/zarządzającego ważne są relacje w firmie oraz kondycja przedsiębiorstwa. Wyzwanie bycia partnerem menedżera podkreślała także Małgorzata Podskarbi z Volkswagen Poznań Sp. z o.o. To był ważny akcent podsumowujący kongres. Jak my, controllerzy, mamy działać w erze Big Data? Od czego zacząć zmiany, jeśli nie od siebie? W bardzo kompleksowy sposób zaprezentowano te kompetencje, które będą kluczowe w najbliższej przyszłości.
Znaczenie Big Data podsumował Tomasz Lewicki z Mineral Midrange S.A. Big Data pozwala na tworzenie nowych modeli biznesowych i analizowanie zachowań klientów, ułatwia zarządzanie ryzykiem i finansami firmy, optymalizuje operacje i zwiększa efektywność IT. Edyta Szarska natomiast udowodniła, że w codziennej pracy w natłoku danych konieczna jest intuicja! Paweł Rafalski z Solet Sp. z o.o. pokazał, że dane wcale nie muszą zalewać controllera – można wykorzystać je tak, aby budowały potencjał działu controllingu i całego przedsiębiorstwa. Więcej o potencjale Big Data przeczytać można w publikacji grupy eksperckiej Ideenwerkstatt ICV, przetłumaczonej na język polski i wydanej przez Solet Sp. z o.o. W jedenastym roku działalności Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów w Polsce w strukturach międzynarodowych i krajowych zaszły spore zmiany: podczas czterdziestego Kongresu Controllerów w kwietniu w Monachium częściowo zmienił się zarząd: ze swojej funkcji zrezygnowała dr Adrianna Lewandowska, pozostając w strukturach ICV jako Board Executive Advisor. Będzie odpowiedzialna za prace związane z internacjonalizacją i rozwojem ICV w krajach innych niż niemieckojęzyczne. Na członka Zarządu wybrano Małgorzatę Podskarbi z Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Zajmie się ona pozyskiwaniem i opieką nad członkami firmowymi oraz krajami innymi niż niemieckojęzyczne.
Również w Polsce Stowarzyszenie czekają zmiany. Kwestie organizacyjne ICV przejmuje Edyta Szarska z Controlling Partner z Warszawy – wieloletni członek ICV i aktywny członek Zarządu Koła Praktyków Controllingu w stolicy. Doktor Adrianna Lewandowska, która wprowadzała Stowarzyszenie do Polski, zakładając pierwsze Koła i przez 10 lat organizując międzynarodowe kongresy, skupia się na działalności firm rodzinnych. – „Z przekonaniem głębokiego sensu rozwijałam struktury Stowarzyszenia ICV w Polsce i Europie. Dzisiaj chciałabym skupić się na pracy z firmami rodzinnymi, które przez te wszystkie lata stały się dla mnie bardzo ważne. Wspólnie odkrywamy, poszukujemy potencjału wzrostu i stabilności, wzmacniamy determinację i rozwijamy pasję właścicieli i sukcesorów firm rodzinnych. Tym bardziej że przed nimi naprawdę bardzo trudny moment zmiany pokoleniowej, która staje się… ostatecznym testem wielkości firmy. Z firmy Business Discovery trzeba było przejść do Lewandowska & Partnerzy, bo skala działania wymagała partnerskiego działania. Partnerzy biznesowi, których zaprosiłam do współpracy, to przede wszystkim najlepsi praktycy i stratedzy biznesu rodzinnego na rynkach międzynarodowych. Wspólnie tworzymy nową wartość na rynku usług doradczych dla firm rodzinnych” – wyjaśnia dr Adrianna Lewandowska.