Jeśli minione wydarzenia związane z kryzysem zapisać po stronie ważnych lekcji, to jednym z głównych wniosków jest konieczność myślenia o przyszłości! Szczególnie dobrze z przeciwnościami rynkowymi poradziły sobie te przedsiębiorstwa, które znalazły nowe sposoby na rozwój własnego potencjału.
Dlatego czasami warto sięgnąć do ich doświadczeń i wspólnie zastanowić się, jak wzmacniać kreatywną siłę rozwoju przedsiębiorczego firmy. Doskonałą okazję do rozwoju w tym zakresie stanowił doroczny, jubileuszowy V Międzynarodowy Kongres Controllerów Controlling Intelligence Adventure (CIA), który odbył się w dniach 27-28 maja 2011 r. w Poznaniu. Na Kongresie nie mogło również zabraknąć redakcji czasopisma „Controlling”.
W tym roku temat przewodni wydarzenia stanowiła mobilizacja działań finansowych o charakterze rozwojowym „Cała naprzód – rozwój przez controlling”. Jak controllerzy myślą o sukcesie swoich firm, jak wypatrują nowych szans i możliwości rozwoju, jak wspierają zarządy w ich najważniejszych decyzjach – to najważniejsze pytania, na które szukano odpowiedzi.
Obok znamienitych prelegentów z Polski i zagranicy, gościem specjalnym był prof. dr hab. Utz Schäffer z WHU – Otto Beisheim School of Management, Vallendar. Ten światowy, niekwestionowany autorytet w dziedzinie controllingu podzielił się swoimi cennymi doświadczeniami m.in. na temat mierzenia zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystywania go jako argumentu w biznesie.
Z ramienia ICV w Kongresie udział wziął m.in. Członek Zarządu dr Walter Schmidt, który w swoim wystąpieniu skupił się na zagadnieniu odpowiedzialności controllera wobec wzrastającej niepewności. Dr Schmidt pomógł uczestnikom znaleźć odpowiedź na pytanie: co i kiedy można zrobić w obliczu coraz większej niepewności – reagować czy przewidywać? Doskonałą puentą wykładu było porównanie odpowiedzialności i stwierdzenie, że „jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za ludzkie życie, jako controllerzy jesteśmy odpowiedzialni za naszą firmę”. Moderatorem dyskusji była kolejna znana osobistość ICV – dr Herwig Friedag, Przewodniczący Komisji PR, jeden z czołowych ekspertów i inicjatorów działań ICV.
Finansiści i controllerzy spędzili dwa dni na żarliwych dyskusjach o tym, jak controlling może wpływać na efektywność, wydajność, innowacyjność, a także długowieczność firmy. Wymieniali praktyczne wskazówki, dzielili się wiedzą, z zapałem rozmawiali w kuluarach, a owocne spotkania z ciekawymi osobami z różnych branż oraz firm pozwoliły zapoczątkować rozwój swoistej platformy wymiany doświadczeń między uczestnikami.
Podczas Kongresu podpisane zostało uroczyste wstąpienie VW Polska w struktury ICV, a akt o współpracy podpisali Szymon Trzebiatowski, Członek Zarządu ds. Finansowych VW Polska oraz dr Adrianna Lewandowska, Członek Zarządu ICV.
Gorących tematów było kilka, a praktycy swoimi prelekcjami zachęcali uczestników do merytorycznej dyskusji i wymiany doświadczeń. Dr Maciej Gawlik, Kierownik Zespołu Informacji Zarządczej w Departamencie Controllingu z Santander Consumer Bank mówił o trudnej sztuce zarządzania rentownością w korporacjach finansowych, szukając m.in. odpowiedzi na pytanie: co z kosztami – jak skutecznie zarządzać informacją o kosztach i najlepiej podejść do ich alokacji. Menedżerowie Grant Thornton Łukasz Cyfert i Anatol Skitek zdradzili tajniki skutecznego zarządzania ryzykiem i pokazali, w jaki sposób określić, czy zarządzanie ryzykiem jest opłacalne i jaki jest rzeczywisty koszt ryzyka. Z kolei Robert Panufnik, Kierownik Działu Controllingu obrał za cel swojego wystąpienia wykazanie, że w nowoczesnej organizacji każdy kierownik powinien być controllerem, a otoczenie biznesowe może być surowsze niż kierownictwo firmy. To tylko niektórzy z polskich praktyków controllingu, jacy zdecydowali się podzielić swoimi cennymi refleksjami i doświadczeniami z sympatykami Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllingu.
Swoją obecnością uświetnili spotkanie również doskonali prelegenci zagraniczni – w tym m. in. Volker Schiek, Commercial Plant Manager z firmy BOSCH oraz Wolfgang Doerfler, Managing Director z Development Dimensions International Inc. (DDI). To tylko kolejny dowód na to, że Kongres CIA zyskał rangę najbardziej prestiżowego międzynarodowego kongresu Stowarzyszenia ICV organizowanego w Europie. Corocznie bardzo wysoka wiedza merytoryczna oraz znakomici prelegenci sprawiają, że spotkanie na stałe wpisało się w terminarze wszystkich tych controllerów, dla których ważne jest ciągłe podnoszenie kompetencji. Termin kolejnego Kongresu ICV: 26-27 kwietnia 2012 r.