XXII Kongres Controllerów był skoncentrowany na controllingu ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności (ośrodkach kosztów i zysku, ośrodkach inwestycji, projektach i kontraktach) jako kluczowym czynniku decentralizacji zarządzania w przedsiębiorstwach.
Za nami XXII Kongres Controllerów – wydarzenie, które od wielu lat organizuje Akademia Controllingu Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku. Miejscem obrad i dorocznej wymiany doświadczeń controllerów był MERA SPA HOTEL w Sopocie, który jest już stałym miejscem organizacji kolejnych spotkań.
Tematem przewodnim Kongresu był „Controlling ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności”. Główne tematy poruszane w trakcie tego spotkania dotyczyły: decentralizacji podejmowania decyzji i odpowiedzialności, uświadamiania związku między podejmowanymi decyzjami i codziennymi wysiłkami a ich efektami ekonomicznymi dla przedsiębiorstwa, a także konieczności myślenia kategoriami kosztów, przychodów, pokryć finansowych i progów rentowności, a nie tylko wielkościami technicznymi (sztuki, czasy, tony itp.). Podkreślano konieczność zaakceptowania faktu, że podział przedsiębiorstwa na ośrodki decyzyjne/odpowiedzialności jest konieczny do zwiększenia efektywności zarządzania i controllingu, niezależnie od branży, w której działa przedsiębiorstwo; a także zrozumienia, że controller nie jest urządzeniem peryferyjnym do komputera, lecz partnerem biznesowym menedżerów i musi utrzymywać z nimi stały kontakt (zwłaszcza przez tzw. wizyty domowe, czyli odwiedzanie menedżerów w ich miejscach pracy), co ułatwia konstruowanie modelu controllingu w przedsiębiorstwie jako „garnituru szytego na miarę”. Skupiono się również na myśleniu przed pracą (człowiek jest najważniejszy w procesie gospodarowania), identyfikowaniu i pokazywaniu skutków zdarzeń jednorazowych (gwałtownych zmian popytu, zdarzeń losowych, tworzenia i rozwiązywania rezerw, kar umownych...), przekonaniu, że kluczowym elementem dla sukcesów gospodarczych przedsiębiorstwa jest struktura tworzenia wartości (a nie struktura nieformalna), zwłaszcza formalna – utworzenie ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności jest bardzo ważne, ale o wiele istotniejsza jest współpraca między tymi ośrodkami oraz związane z nią zarządzanie procesowe i controlling – chodzi o to, żeby w przedsiębiorstwie było więcej przedsiębiorców, którymi są szefowie ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności.
Gościem specjalnym Kongresu był Lothar Kuhls – prezes Firmy WEGe Management z siedzibą w Hamburgu.
Więcej informacji na temat Kongresu można znaleźć na stronie www.oditk.pl . A w przyszłorocznej edycji, w dniach 20–22 maja 2015 r., tematem wiodącym XXIII Kongresu Controllerów będą: „Skuteczne w praktyce przedsiębiorstw metody i narzędzia controllingu”.
Źródło: ODiTK