Decyzje związane z inwestycjami są jednymi z ważniejszych aspektów zarządzania przedsiębiorstwem. Aktualne realia rynkowe – dużej niepewności i ciągłego wzrostu konkurencji – wymagają nieustannego doskonalenia się organizacji, poprawy efektywności działania, a przede wszystkim umiejętnego przewidywania i planowania, aby podejmowane decyzje inwestycyjne przynosiły jak największe korzyści. Inwestowanie to podstawa wzrostu i rozwoju gospodarczego, w skali zarówno mikro-, jak i makroekonomicznej.
Inwestycje są podstawową siłą napędową dla całej gospodarki, ale żeby mogły spełniać taką funkcję, muszą być opłacalne. O tym, jaką wagę ma trafność decyzji dotyczących źródeł finansowania, pisze Jacek Dąbrowski, dyrektor inwestycyjny w Banku Gospodarstwa Krajowego. W dobie kryzysu, przy ograniczonym dostępie do środków kredytowych i trudnościach negocjacyjnych z bankami, przedsiębiorcy częściej sięgają po kapitały prywatne oraz środki strukturalne. Często odpowiedni wybór źródła finansowania decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Analizę wybranych metod finansowania kapitałem własnym lub obcym w kontekście podatkowym przeprowadzają Piotr Zając i Karol Janusz z firmy Mazars. Hendrik Vater, CFO DHL-a, członek ICV, opisuje natomiast, jak przebiegają w jego firmie procesy inwestycyjne, kreśląc jednocześnie szerszą perspektywę podejścia do tego zagadnienia w Europie Zachodniej. Z naszego rodzimego „podwórka” zdecydowanie warto zapoznać się z przeprowadzeniem projektu wdrożenia Zasobowo-Procesowego Rachunku Kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym SPOMLEK, które opisuje „od środka” Monika Burczaniuk, dyrektor controllingu.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFWybór właściwego sposobu finansowania danej działalności gospodarczej w każdej sytuacji powinien być poprzedzony dokładną i subiektywną analizą, uwzględniającą nie tylko jej charakter i plany rozwoju, ale również ryzyka, z jakimi wiąże się dane przedsięwzięcie.
IPO to skrót angielskiego pojęcia initial public offering, co oznacza pierwsze wprowadzenie spółki na rynek giełdowy. Jest to proces zazwyczaj kilkumiesięczny i wymaga ścisłej współpracy ze strony samej spółki, doradców prawnych, domu maklerskiego oraz biegłych rewidentów. Wiąże się z tym konieczność przygotowania prospektu emisyjnego, zatwierdzanego następnie przez Komisję Nadzoru Finansowego.
The objective of value-oriented corporate management is to increase the value of a company on a sustained and permanent basis, to continuously improve its ability to generate earnings and to enable the company to grow profitably.
Rynek private equity w Polsce jest jeszcze stosunkowo młody, ale przyciąga coraz więcej inwestorów. Zarówno fundusze o zasięgu regionalnym, jak i międzynarodowi gracze doceniają stabilną sytuację gospodarczą w naszym kraju oraz duży potencjał wzrostu w wielu branżach. Dla polskiego biznesu fundusze PE mogą być atrakcyjnym sposobem zapewnienia sobie rozwoju.
Niemal w każdym średnim i dużym przedsiębiorstwie jednym z podstawowych dokumentów, istotnym z punktu widzenia zarządzania, jest budżet. Wydawałoby się, że tak istotny i oczywisty w dzisiejszych realiach gospodarczych temat i wszystko, co się z nim wiąże, jest już tak opanowane przez specjalistów, że szybko i z łatwością można stworzyć budżet dla danej organizacji.
Kolebką opcyjnych programów motywacyjnych są Stany Zjednoczone, gdzie pojawiły się one w latach 30. ubiegłego stulecia. Wzrost zainteresowania tymi programami odnotowano w latach 70. i trwa on do dziś.
Rynek obligacji krótkoterminowych (KPD), tak jak każdy inny, zależy od podaży i popytu. Wielkość rynku i jego dynamika w tego typu analizie nie zależą może bezpośrednio od rentowności obligacji czy profilu danego emitenta, ale raczej od czynników makroekonomicznych wpływających na popularność danego instrumentu finansowego.
Z planowaniem inwestycji jest kłopot. Po pierwsze – będą miały miejsce w przyszłości, a jak powiedział Niels Bohr: „Przewidywanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości”. Po drugie – realizowane inwestycje są zwykle wynikiem wyboru spośród wielu konkurujących projektów. Kryteria kwalifi kacji mogą więc być różne, nie zawsze stricte finansowe.
Przedsiębiorstwo planujące rozwój potrzebuje na ten cel środków finansowych, które można pozyskać z różnych źródeł. Najczęściej wykorzystywane są kredyty bankowe, emisja udziałów (akcji), leasing czy też finansowanie ze środków własnych. W niniejszym artykule przedstawiono case study dotyczący pozyskania kapitału na rozbudowę floty, na przykładzie porównania dwóch form pozyskania kapitału i wyliczenia...
Inwestowanie – jedna z podstawowych działalności człowieka w dziedzinie ekonomii – to, najkrócej ujmując, wyrzekanie się bieżących, pewnych korzyści na rzecz przyszłych, nie do końca znanych. Pierwiastek przyszłości związany z zamianą znanego dziś na niewiadome jutro zawsze będzie implikować ryzyko związane z angażowaniem posiadanych kapitałów. Idealnym sposobem alokacji aktywów byłaby inwestycja przynosząca...
W związku z transformacją ekonomii, z opartej na przemyśle na opartą na wiedzy1, zwiększa się znaczenie wyceny składników wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa. Niniejszy artykuł poświęcono omówieniu zagadnień związanych z wyceną wartości niematerialnych i prawnych w zakresie, w jakim znajduje do niej zastosowanie Międzynarodowy Standard Rachunkowości MSR 38 (dalej: MSR 38).
P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się produkcją obuwia ochronnego. Ma ona ugruntowaną markę i know-how zdobyte w wyniku wieloletnich doświadczeń. Niestety, kondycja finansowa spółki jest bardzo zła i właściwie spełnione zostały już przesłanki obligujące zarząd do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Wdrożenie narzędzia do zarządzania kosztami jest przedsięwzięciem czaso-i zasobochłonnym. W czasie tego procesu controllerzy niejednokrotnie spotykają się z trudnościami – nie tylko technicznymi czy formalnymi, ale także z oporem innych działów. W artykule przeczytają Państwo, jak firma SPOMLEK z sukcesem przeszła od wielu plików Excela do wykorzystywania narzędzia do zasobowo-procesowego rachunku...
W obecnej rzeczywistości gospodarczej spółki nierzadko nabywają akcje własne. Następnym krokiem jest ich umorzenie lub odsprzedaż zgodnie z wymogami określonymi w przepisach. W zależności od podjętych działań rozliczenie zakupu akcji własnych w księgach rachunkowych danej spółki może przebiegać inaczej.
Planowana na 2015 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: pdof) modyfikuje zasady zwrotu świadczeń pieniężnych w ramach systemów cashback i moneyback. Konsekwencją tego będą nowe obowiązki dla pewnej grupy płatników. Pozostali przy organizacji zwrotów części świadczeń pieniężnych oraz korzystający z systemów sprzedaży premiowej nie będą musieli już dogłębnie analizować...
Dochód kontrolowanej jednostki zagranicznej musi być ustalony według przepisów dotyczących podatku dochodowego obowiązujących w państwie jej siedziby, co oznacza, że będzie on rozpoznawany według reguł właściwych obcemu prawu podatkowemu. Zasadnicza konstrukcja opodatkowania niektórych dochodów jednostek zagranicznych wykazuje znaczną zbieżność z analogicznym rozwiązaniem zaproponowanym dla podatku...
Problematyka podejmowania decyzji inwestycyjnych jest jednym z przedmiotów zainteresowania zarządzania finansami. Wbrew pozorom z takimi decyzjami nie mamy do czynienia tylko w przypadku projektu inwestycyjnego, ale są one elementem codziennej pracy.
Według opublikowanego niedawno przez KRD raportu nastąpiła znaczna poprawa oceny portfela należności. Jak będzie rozwijać się sytuacja na rynku wierzytelności w najbliższym czasie?
Wywiad z ADAMEM ŁĄCKIM, przezesem zarządu KRD BIG
Jaka jest najpopularniejsza profesja w ostatnich miesiącach? Oczywiście, zawód kelnera. Nie jestem jednak pewien, czy znajdzie to swoje odbicie w następnym rankingu zawodów obdarzanych największym zaufaniem. Obawiam się, że jednak nie.
XXII Kongres Controllerów był skoncentrowany na controllingu ośrodków decyzyjnych/odpowiedzialności (ośrodkach kosztów i zysku, ośrodkach inwestycji, projektach i kontraktach) jako kluczowym czynniku decentralizacji zarządzania w przedsiębiorstwach.
Finansiści z całej Polski przez trzy miesiące walczyli o pierwszą lokatę w I edycji Drużynowego Ogólnopolskiego Konkursu „Księgowi przyszłości”, organizowanego przez firmę Soneta Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W ten sposób mogli udowodnić, że są znakomitymi fachowcami, którzy cenią sobie również dobrą zabawę.
„Zarządzanie zapasami i łańcuchem dostaw” - Andrzej Szymoniak
„Potęga skupienia” - Jack Canfield
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.