Dwa ministerstwa postanowiły zrobić porządki w ustawie o VAT. Ministerstwo Finansów, motywowane głównie koniecznością dostosowania naszych przepisów do prawa Unii Europejskiej, oraz Ministerstwo Gospodarki – redukujące niektóre obciążenia nałożone na przedsiębiorców oraz dążące do wprowadzenia mechanizmów poprawiających ich płynność finansową. Obydwa projekty jeszcze nie przeszły pełnej ścieżki legislacyjnej.
Oprócz ustawy są jeszcze dwa kolejne projekty aktów prawnych, które niezwykle nas interesują – dotyczące zmian w rozporządzeniach w sposobie fakturowania. Wiele przepisów ma wejść w życie już od 1 stycznia 2013 r. Kolejna ich część, równie istotna dla podatników oraz producentów systemów do zarządzania i księgowości, ma wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.
Od momentu pojawienia się pierwszej wersji projektu Ministerstwa Finansów o zmianach w ustawie o VAT, czyli od maja 2012 r., projekt zmieniał się kilka razy, zanim trafił do Sejmu. Podobnie burzliwe były prace nad projektem Ministerstwa Gospodarki, gdzie ministrów finansów i gospodarki pogodził ostatecznie premier. Również w komisjach sejmowych wprowadzono istotne zmiany do projektów.
Warto wiedzieć, że ustawodawca przenosi wprawdzie przepisy o fakturowaniu z rozporządzeń do ustawy i według ustawy mają one wejść w życie od 1 stycznia 2014 r., ale jednocześnie postanowił wprowadzić te przepisy poprzez nowelizację rozporządzeń o fakturowaniu już od 1 stycznia 2013 r. Do wprowadzenia zmian w fakturowaniu obligują nas przepisy Unii Europejskiej, stąd przymus ich wejścia w życie już 1 stycznia 2013 r. To oznacza, że dla tych zmian nie będzie w praktyce długiego vacatio legis, gdyż jeszcze pod koniec listopada wprowadzane były do projektów istotne poprawki, a co za tym idzie – nie znamy ostatecznego kształtu przepisów. Mamy nadzieję, że kształt przepisów zawartych w rozporządzeniach nie będzie odbiegał w zasadniczy sposób od zapisów w ustawie, które to przepisy zmienili posłowie.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.