Dezinwestycje to obecnie coraz częstszy sposób na zwiększenie wartości przedsiębiorstwa. Firmy przeglądają swoje strategie i coraz częściej podejmują wiążące decyzje o pozbyciu się aktywów, które nie pasują do ich podstawowej działalności, czyli nie stanowią ich tak zwanego core businessu.
Każda firma prowadzi działalność gospodarczą m.in. nabywając i zbywając różne aktywa materialne i niematerialne. W przypadku firm o profilu produkcyjnym czy handlowym takim podstawowym aktywem są zapasy, którymi obrót stanowi zasadniczy element działalności firmy.
Przedmiotem obrotu mogą być również aktywa trwałe (środki trwałe, aktywa finansowe), a więc takie, które nie stanowią podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, niemniej jednak wymagają odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym (w szczególności w rachunku zysków i strat oraz w rachunku przepływów pieniężnych). Transakcje na aktywach trwałych mają z założenia charakter jednorazowy, dlatego należy je prezentować odrębnie od typowej i powtarzalnej działalności operacyjnej.
Dlaczego firmy porządkują swoją działalność m.in. przez prowadzenie dezinwestycji? Powody mogą być różne. Dezinwestycje to obecnie coraz częstszy sposób na zwiększenie wartości przedsiębiorstwa. Firmy przeglądają swoje strategie i podejmują decyzje o pozbyciu się aktywów, które nie pasują do ich podstawowej działalności, czyli nie stanowią core businessu. Innym powodem sprzedaży majątku mogą być poszukiwania kapitału. Firma, która potrzebuje środków, na przykład na przejęcie innego przedsiębiorstwa w branży, może pozbyć się mniej istotnej czy niezbyt perspektywicznej części biznesu. Kolejną przyczynę może stanowić konieczność spłaty zadłużenia. Bez względu na motywację ważne jest, aby decyzja o sprzedaży majątku wynikała z przemyślanej strategii biznesowej, która wymaga regularnych przeglądów i weryfikacji.
Można wyróżnić kilka metod przeprowadzenia dezinwestycji:
- sprzedaż inwestorowi branżowemu,
- oferta publiczna,
- sprzedaż funduszowi o charakterze private equity,
- sprzedaż instytucji finansowej,
- umorzenie akcji przez spółkę i wypłata akcjonariuszowi wynagrodzenia z tytułu umorzenia,
- odkupienie spółki przez osoby zaangażowane w rozwój spółki bądź przez kolejnego inwestora.
Jak każdą transakcję gospodarczą, również operację dezinwestycji trzeba prawidłowo odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym (jednostkowym i skonsolidowanym). Na potrzeby tego ćwiczenia można wyróżnić następujące grupy transakcji na aktywach:
- sprzedaż pojedynczego środka trwałego,
- sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
- sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji,
- sprzedaż akcji czy udziałów jednostce podporządkowanej (zależnej lub stowarzyszonej).
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.