Nie ma jednego rynku pracy, dlatego osoby w różnej sytuacji zdrowotnej i zarobkowej mogą zachowywać się inaczej pod wpływem takiej samej zmiany regulacyjnej. Wiele będzie zależało od dodatkowych instrumentów, np. premiujących finansowo dłuższe pozostanie w pracy. Jednak nawet takie zachęty nie dotrą do wielu pracowników w wieku przedemerytalnym.
Patrząc od strony popytu, wygląda na to, że polski rynek pracy jest mało chłonny, jeśli chodzi o osoby w wieku 55+: według Eurostatu spośród osób w wieku 55-64 lata pracuje zaledwie 43%. Średnia 28 krajów unijnych to 52%, a w Niemczech wskaźnik ten wynosi 66%, nie wspominając już np. 74% w Szwecji (wskaźnik o 3 punkty procentowe niższy niż w całej grupie 15-64 lata). Nawet teraz, kiedy stopa bezrobocia bije kolejne rekordy ćwierćwiecza, pracodawcy nie zabiegają szczególnie o starszych i doświadczonych pracowników – preferują młodszych, zdrowszych, gotowych do intensywniejszej pracy za mniejsze wynagrodzenie. W dalszym ciągu utrata pracy niedługo przed wiekiem ochronnym często oznacza bezrobocie do momentu nabycia praw emerytalnych, a w najlepszym wypadku pracę umowę pozakodeksową (lub na czarno).
Jednak problemy występują także po stronie podaży pracowników w wieku 50+. Po pierwsze, skonfrontowana z wysokim bezrobociem i małym zainteresowaniem takimi osobami, została ona ograniczona, co szczególnie tyczy się osób w wieku emerytalnym. Łatwo to pojąć, gdy posłużymy się przykładem naukowca i robotnika budowlanego. Ich chęć dalszej pracy w wieku 65 lat może być diametralnie różna – ten pierwszy może cieszyć się najlepszym okresem swojej kariery, najwyższymi dochodami, prestiżem i samodzielnością. Ten drugi zaś – ze względu na obciążenie zdrowotne – odlicza dni do emerytury i – biorąc pod uwagę najczęściej gorsze prognozy długości życia – nawet premia finansowa może nie przekonać go, by odwlekł moment przejścia na emeryturę.
Pozostałe 51% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.