Audyt wewnętrzny z biegiem czasu zmieniał swoją rolę z controllera weryfikującego zaistniałe wydarzenia na reagującego na zgłaszane nieprawidłowości, a następnie na doradcę w procesie zarządzania ryzykiem nastawionego przede wszystkim na zapobieganie przyszłym nieprawidłowościom. Obecnie audyt wewnętrzny zajmuje się szeroko rozumianą oceną zarządzania ryzykiem związanym z działalnością organizacji, opartą na badaniu procesów gospodarczych, w których zidentyfikowano najważniejsze ryzyka jednostki.
Czym jest audyt wewnętrzny?
W literaturze i praktyce funkcjonuje wiele definicji audytu wewnętrznego. Według J. Dunn audyt wewnętrzny to niezależna jednostka stworzona w organizacji w celu badania i analizowania jej działań, powołana by pomagać w efektywnym wypełnianiu zadań członków organizacji.
E. Saunders uważa, że audyt wewnętrzny to profesjonalna działalność zapewniająca skuteczny instrument wspomagający władze organizacji w procesach zarządzania, który w sposób proaktywny, niezależny, profesjonalny i obiektywny ocenia wydajność systemu kontroli wewnętrznej i procesów zarządzania ryzykiem, efektywne prowadzenie wszelkich operacji i czynności przedsiębiorstwa, ich poprawne, jednolite przetwarzanie, księgowanie i raportowanie, przynosząc wartość dodaną przez ujawnienie braków i słabości oraz przez wskazanie sposobów podniesienia jakości i wydajności pracy. Oprócz dostarczenia zapewnienia, audyt wewnętrzny również prowadzi dla przedsiębiorstwa działalność doradczą1.
Zgodnie z powszechnie akceptowanym pojęciem audytu wewnętrznego, przyjętą przez Instytut Audytorów wewnętrznych (IIA – The Institute of Internal Auditors), audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej organizacji. Polega na systematycznej i dokonywanej w uporządkowany sposób ocenie procesów: zarządzania ryzykiem, kontroli i ładu operacyjnego oraz przyczynia się do poprawy ich działania2.
Ustawa o finansach publicznych z 2009 r. określa audyt wewnętrzny, jako „działalność niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie ministra kierującego działem lub kierownika jednostki w realizacji celów i zadań przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze”3.
Audyt wewnętrzny z biegiem czasu zmieniał swoją rolę z controllera weryfikującego zaistniałe wydarzenia na reagującego na zgłaszane nieprawidłowości, a następnie na doradcę w procesie zarządzania ryzykiem nastawionego przede wszystkim na zapobieganie przyszłym nieprawidłowościom. Obecnie audyt wewnętrzny zajmuje się szeroko rozumianą oceną zarządzania ryzykiem związanym z działalnością organizacji, opartą na badaniu procesów gospodarczych, w których zidentyfikowano najważniejsze ryzyka jednostki. Nowoczesny audyt rozszerzył swój zakres również o ocenę efektywności i wydajności funkcjonowania systemu kontroli wewnętrznej oraz procesów zarządzania organizacją.
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.