Aktualnie niemal każda firma ma wielkie ilości danych gromadzonych i przetwarzanych w systemach IT. Każdego dnia powstają eksabajty danych, których większość jest przetwarzana przez różne programy, agregatory informacji i zaawansowane algorytmy. Nowoczesny biznes w swoim informatycznym wymiarze przenosi się w tzw. chmurę obliczeniową. Coraz częściej sięgają po nią również mały biznes oraz sektor administracji. Jakie możliwości stwarza przedsiębiorstwom wykorzystanie technologii chmury obliczeniowej?
Cloud computing to stosunkowo nowe zjawisko, aktualnie odmieniane w biznesie przez wszystkie przypadki. Nie bez powodu. Nowy model usług IT daje duże możliwości biznesowe. Model dotyczy procesów przetwarzania danych w infrastrukturze IT, do której dostęp zapewniony jest przez Internet. W ten sposób możliwy jest dostęp do współdzielonej z innymi użytkownikami infrastruktury IT, którą tworzą systemy serwerów, przestrzeń do gromadzenia danych (macierze dyskowe), sieć telekomunikacyjna oraz różnego rodzaju systemy operacyjne i platformy programistyczne.
Chmura obliczeniowa (z ang. cloud computing) to sposób przetwarzania dużych ilości danych i nowy model dystrybucji usług IT.
Istotą chmury obliczeniowej jest dostęp użytkownika do rozbudowanego systemu w bardzo prosty sposób. Aby skorzystać z zasobów chmury obliczeniowej, wystarczy dostęp do sieci. Znamienny jest również fakt, że najczęściej odbiorcy biznesowego nie interesuje w tym kontekście, w jaki sposób chmura jest zbudowana i za jak skomplikowaną strukturą się kryje. Najważniejszy jest dostęp do palety gotowych usług, co nie wymaga od firmy inwestycji w infrastrukturę IT.
Skoro cloud computing można zdefiniować jako model świadczenia usług informatycznych, to inny jest także sposób rozliczania. Odbywa się według ściśle określonych zasad, w których odbiorca płaci tylko za rzeczywiste wykorzystanie zasobów lub – w modelu abonamentowym – za dostęp do usługi, niezależnie od stopnia jej wykorzystania.
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.