W ostatnich latach bardzo popularną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej stały się spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne. Jedną z przyczyn wybierania przez podatników takiej formy prawnej prowadzenia działalności była ich transparentność podatkowa, realizowana przy równoczesnym zachowaniu ochrony majątku prywatnego wspólników, a także korzystna interpretacja w sprawie sposobu opodatkowania akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych, wydana przez ministra finansów.
Transparentność podatkowa spółek osobowych polega na tym, że nie są one podatnikami podatku dochodowego. Opodatkowanie występuje na poziomie wspólników spółki osobowej, wobec czego jej dochód nie jest podwójnie opodatkowany, jak ma to miejsce co do zasady w przypadku spółek kapitałowych (na poziomie spółki oraz na poziomie wspólników przy wypłacie dywidendy).
Od 2014 roku spółki komandytowo-akcyjne są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT), wobec czego nie są już transparentne podatkowo i tym samym podlegają wszystkim regulacjom ustawy CIT (w tym dotyczącym cen transferowych) na tych samych zasadach co pozostali podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych.
Przed wspomnianą zmianą do opodatkowania akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych dochodziło w chwili wypłaty dywidendy. Taki sposób opodatkowania wynikał z wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej i powodował, że dochód podlegający opodatkowaniu wynikał jedynie z kwoty wypłaconej dywidendy, a nie był ustalany przez odpowiednią kwalifikację przychodów i kosztów. Tym samym można uznać, że szczegółowe przepisy ustaw o podatku dochodowym co do zasady nie były stosowane przy określaniu dochodu akcjonariuszy. Znaczenie traciły również regulacje dotyczące cen transferowych.
Spółka komandytowa, której komplementa riuszem jest spółka z o.o., łączy zalety spółek kapitałowej oraz osobowej. Komandytariusze – podobnie jak wspólnicy spółki z o.o. – odpowiadają osobiście za zobowiązania spółki wyłącznie do określonego poziomu (sumy komandytowej, w przypadku wspólników spółki z o.o. jest to wartość udziałów), zaś z drugiej strony przypadające na nich dochody podlegają jednorazowemu opodatkowaniu. Cechy te sprawiają, że spółki komandytowe wciąż nie tracą na popularności. Warto jednak pamiętać, że choć spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, to realizowane przez nią transakcje podlegają ocenie pod kątem ich rynkowości.
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.