Analiza cen transferowych wymaga między innymi przeprowadzenia analizy funkcjonalnej. Powinna ona określić profil badanego podmiotu. W tym artykule zajmiemy się analizą podmiotów produkcyjnych.
Charakterystyka ta ma wpływ na proces ustalania cen transferowych. Profil funkcjonalny każdego z kontrahentów można określić na podstawie analizy funkcjonalnej. Wyznacza on rolę, jaką odgrywa dany podmiot w stosunku do kontrahenta w danej transakcji. Profil funkcjonalny determinuje wybór odpowiedniej metody wyceny transakcji i wpływa na wysokość stosowanych cen transferowych.
Stopień ryzyka – kluczowy aspekt analizy
O różnych typach podmiotów produkcyjnych mówimy w kontekście analizy funkcjonalnej. Stanowi ona jeden z etapów procesu ustalania cen transferowych, a polega na porządkowaniu danych dotyczących transakcji i uczestniczących w niej podmiotów z perspektywy:
- pełnionych przez nie funkcji,
- ponoszonych ryzyk,
- angażowanych aktywów,
- związanych z daną transakcją.
Rozróżnienia poszczególnych podmiotów produkcyjnych dokonuje się głównie ze względu na stopień ponoszonego przez nie ryzyka gospodarczego (rynkowego). Ma ono wpływ na wysokość wynagrodzeń poszczególnych podmiotów. Zgodnie bowiem z zasadą racjonalności działania przedsiębiorcy, im więcej wykonuje się funkcji, angażuje aktywów i ponosi ryzyk, tym wyższego oczekuje się wynagrodzenia w długim okresie.
Właściwy podział funkcji
Analiza funkcjonalna formułuje podział istotnych ekonomicznie działań między kontrahentami w łańcuchu produkcyjnodystrybucyjnym. Dzięki niej można określić profil funkcjonalny każdego z kontrahentów, co determinuje z kolei wybór odpowiedniej metody wyceny transakcji. Rozróżnianie poszczególnych podmiotów produkcyjnych jest więc o tyle ważne, że wysokość cen transferowych oraz samo ich ustalenie zależą od rodzaju podmiotu uczestniczącego w transakcji. Profil funkcjonalny stron wpływa na wycenę transakcji.
Rozróżnianie poszczególnych podmiotów produkcyjnych ma też znaczenie w związku z zagadnieniem restrukturyzacji podmiotów powiązanych, a jednym z typowych jej przykładów jest transfer istotnego ryzyka produkcyjnego do innego podmiotu: producent w pełni samodzielny przekształca się w producenta kontraktowego.
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.