Fintechy, czyli firmy oferujące usługi finansowe i wykorzystujące przy tym nowoczesne technologie, nie są dużym zagrożeniem dla banków. Nie oznacza to jednak, że banki powinny je ignorować.
Jeśli chcemy stworzyć start-up fintechowy, warto rozważyć współpracę z bankami, a nie tworzenie dla nich konkurencji. Powód jest prosty: Polacy mają duże zaufanie do banków, a same banki są w naszym kraju bardzo dobrze rozwinięte pod względem możliwości technologicznych. Mogą więc uchodzić za rywala, którego nie da się pokonać – a wtedy warto się przyłączyć.
Od stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowa dyrektywa Payment Services Directive 2 (PSD2)1, która umożliwi firmom pozabankowym, czyli przede wszystkim fintechom, m.in. logowanie do kont bankowych klientów – oczywiście za ich zgodą. Wiele banków postrzega tę zmianę jako zagrożenie. Może się bowiem okazać, że znaczna część osób zacznie realizować różnego rodzaju transakcje z udziałem banku tylko w minimalnym stopniu lub wcale. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższej przyszłości z pewnością wciąż będziemy potrzebować bankowości, ale niekoniecznie samych banków.
Obecnie przechowujemy pieniądze w wielu miejscach – nie tylko w bankach. Płatności możemy realizować przez serwisy i aplikacje, jak również przeprowadzać operacje wymiany walut, nie wspominając o posługiwaniu się walutami w pełni cyfrowymi. Fintechy „podgryzają” więc biznes bankom i odbierają im klientów – na przykład serwis PayPal przeprowadził już łącznie transakcje na ponad 300 mld dolarów2, które normalnie przechodziłyby przez banki i firmy obsługujące karty płatnicze.
Ze względu na rozwój technologii i cyfrowej gospodarki wspomniana regulacja PSD2 została wręcz wymuszona przez rynek. Postępująca digitalizacja – szczególnie wzrost znaczenia sektora e-commerce i usług online – sprawiła, że trzeba wyraźnie rozszerzyć możliwości finansowe i pozwolić na pewne operacje firmom, które nie są bankami. Inaczej traciliby na tym klienci i gospodarka.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.