Finanse i Controlling 55/2018 (styczeń-luty)

Finanse i Controlling nr 55/2018 - Controlling strategiczny

Controlling strategiczny

Gdy piszę te słowa, wciąż słychać bitewny gwar i szczęk oręża w wojnie o niezawisłość sądownictwa i wydaje się, że trudno znaleźć temat o porównywalnym ciężarze gatunkowym i poważniejszych konsekwencjach dla życia w Polsce przez najbliższe kilkanaście (kilkadziesiąt?!) lat. No, może jeszcze groźne pomruki nadciągającej burzy – kolejnej wielkiej bitwy – tym razem o ordynację wyborczą.

Można by uznać, że te i inne wydarzenia zadają kłam twierdzeniom, że za reżyserię odpowiada „Nowogrodzka”. Realizowane scenariusze przypominają bowiem klasyczną Hitchcockowską receptę na udany thriller – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie.

Na tak skrojonym planie filmowym i wobec tak wyrazistej obsady łatwo przeoczyć detale dekoracji czy brawurową rolę drugoplanową, a twórcy tego spektaklu zadbali chyba o wszystko, nie zostawiając nawet minimalnego marginesu na niedopowiedzenia i domysły.

Oto bowiem wydawało się, że po podatkach od sklepów wielkopowierzchniowych i dziwacznie wybiórczego zakazu handlu w niedziele nic nas nie zaskoczy, a tu, proszę, w najlepsze trwa poważna debata nad ograniczeniami w sprzedaży alkoholu. Pomysłodawcy powyższej inicjatywy politycznej/ekonomicznej/religijnej/społecznej (*niepotrzebne skreślić) nie przejmują się mokrymi nogawkami po wejściu do tej samej rzeki, do której wchodzili twórcy amerykańskiej ustawy prohibicyjnej w latach trzydziestych oraz autorzy osławionej „godziny trzynastej”, przed którą bohaterowie komedii Stanisława Barei nie mogli nabyć upragnionego trunku.

I może nie warto byłoby się nad tym jakoś specjalnie zastanawiać i oburzać – szczególnie w świetle wszechobecnej demolki – gdyby nie refleksja, którą odgrzebałem w zakamarkach swoich wspomnień. Są to wspomnienia z czasów, w których
Stanisław Bareja tworzył śmieszno-gorzkie opowieści o tym, jak żywa tkanka życia wymyka się siermiężnym regułom ustanowionym przez rządzących. Analogii jest niestety aż nadto, a przeświadczenie, że istotą rządzenia jest regulowanie i kontrolowanie wszystkich i wszystkiego, daje się nam we znaki z brutalną obcesowością.

Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że budowniczowie „nowego ładu” ograniczą się do sfery obyczajowej, omijając takie fundamenty państwa, jak wolność gospodarczą, swoboda wyborów rynkowych czy własność prywatna, czego nam wszystkim w nadchodzącym, 2018 roku, serdecznie życzę!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 55/2018

Dyrektor finansowy jako CGO

Dyrektor finansowy jako CGO

Transformacja cyfrowa wymaga pogłębionej integracji całej organizacji w celu szerszego wykorzystania analityki danych. Dlatego właśnie od dyrektora finansowego oczekuje się przejęcia roli CGO (Chief Growth Officer), który – podobnie jak szef IT – ma całościowy ogląd biznesu, przekraczający granice modeli i procesów biznesowych.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Zintegrowany model zarządzania, łączący cechy BSC i Hoshin Kanri

Obie metody stanowią wielofunkcyjne (przekrojowe, kompleksowe) podejścia umożliwiające zarządzanie strategiczne na poszczególnych, funkcjonalnych szczeblach przedsiębiorstwa (Witcher, Chau 2007, s. 518). Obie koncentrują się na wizji przedsiębiorstwa oraz kładą nacisk na komunikację i proces ciągłego uczenia się organizacji (Asan, Tanyas 2007, s. 1013). Równocześnie różnice między tymi metodami są...

Czytaj więcej
nr 55/2018

Lean Management jako zmiana mentalności w prowadzeniu firmy. Szczupłe zarządzanie w ujęciu ideowym i praktycznym. Od czego i dlaczego zacząć?

Lean Management jako zmiana mentalności w prowadzeniu firmy. Szczupłe zarządzanie w ujęciu ideowym i praktycznym. Od czego i dlaczego zacząć?

Lean Management lub też szczupłe zarządzanie to temat niewątpliwie modny, cieszący się coraz większą popularnością już nie tylko w przemyśle, ale również w sektorach usługowych, służbie zdrowia, bankowości i branży logistycznej. Również uczelnie wyższe wprowadzają do swoich programów nauczania coraz szerszą pod względem merytorycznym tematykę Lean.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Czy fintechy zagrażają bankom?

Czy fintechy zagrażają bankom?

Fintechy, czyli firmy oferujące usługi finansowe i wykorzystujące przy tym nowoczesne technologie, nie są dużym zagrożeniem dla banków. Nie oznacza to jednak, że banki powinny je ignorować.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Od raportowania liczb do rozumienia biznesu – kim powinien być controller?

Od raportowania liczb do rozumienia biznesu – kim powinien być controller?

Informacja biznesowa jest podstawą zarządzania. Menedżerowie najwyższej klasy mają coraz większe oczekiwania dotyczące szybkości i jakości informacji, które służą im do podejmowania decyzji. Tym samym rośnie znaczenie controllingu jako systemu informowania. Jednak sam system, choćby najbardziej profesjonalny, bez ludzi, którzy go tworzą, utrzymują i obsługują nie ma żadnej wartości.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Składniki kalkulacyjne kosztów wytworzenia na przykładzie firmy produkcyjnej z sektora tworzyw sztucznych

Składniki kalkulacyjne kosztów wytworzenia na przykładzie firmy produkcyjnej z sektora tworzyw sztucznych

Sektor tworzyw sztucznych charakteryzuje się relatywnie dużym udziałem materiałów bezpośrednich w jednostkowych kosztach wytworzenia. Ze względu na stosunkowo dużą kapitałochłonność produkcji istotny element kalkulacji stanowią koszty amortyzacji linii produkcyjnych i specjalnego oprzyrządowania, a także koszty zużycia energii elektrycznej.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Łańcuch wartości Portera

Łańcuch wartości Portera

W zasadzie każda firma, podmiot non-profit czy jednostka administracji państwowej wnosi pewną wartość do środowiska, w którym funkcjonuje. W przypadku podmiotów, których celem jest wypracowanie zysków, wartość dodana tworzy ich marżę. Pozostałe, czyli usługi państwa lub organizacji pozarządowych, podnoszą jakość życia obywateli, jednak nie przynoszą zysków (są jednak świadczone na koszt podatnika lub...

Czytaj więcej
nr 55/2018

Składniki kalkulacyjne kosztów wytworzenia na przykładzie firmy XYZ

Składniki kalkulacyjne kosztów wytworzenia na przykładzie firmy XYZ

Wobec stale rosnącej konkurencji na rynku, jaką można obecnie zaobserwować, każdy przedsiębiorca dąży do optymalizacji produkcji przy maksymalnym obniżeniu kosztów. W tym celu jednostka skupia się na preferencjach odbiorców, dostosowując przy tym swoje wyroby. Istotna jest również prawidłowa kalkulacja kosztów wytworzenia, która w dużej mierze kształtuje ceny oferowanych produktów. Właściwa kalkulacja...

Czytaj więcej
nr 55/2018

Ubezpieczenie utraty zysku ‑ istotne rozszerzenie zakresu ubezpieczeń majątkowych i skuteczna ochrona przed stratami finansowymi

Menedżerom wielu spółek sporo rzeczy spędza sen z powiek. Katastrofalne w skutkach mogą okazać się zarówno kryzys finansowy, jak i niewypłacalność kontrahentów, ciągły oddech na plecach ze strony konkurencji czekającej na nasze potknięcie czy utratę możliwości produkcyjnej. W większości przypadków, dzięki właściwemu zarządzaniu ryzykiem, możliwe jest ograniczenie skutków tych zdarzeń.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Zmiany w SME Instrumencie ‑ co nas czeka w 2018 roku?

Zmiany w SME Instrumencie - co nas czeka w 2018 roku?

Jedyną stałą rzeczą w życiu są zmiany. SME Instrument (SMEI) idealnie wpisuje się w to stwierdzenie. Komisja Europejska zaplanowała szereg usprawnień, które mogą zaskoczyć małe i średnie firmy z całej Europy. Aby lepiej się do nich przygotować, opracowaliśmy materiał o zmianach oraz krótkie podsumowanie tego, jak wyglądał rok 2017 w SMEI – czyli kto był najskuteczniejszy i jak w tym wszystkim odnalazły...

Czytaj więcej
nr 55/2018

Strategia innowacji firmy i jej finansowanie ‑ o czym pamiętać

Strategia innowacji firmy i jej finansowanie - o czym pamiętać

Innowacyjność to w obecnych czasach konieczność. Jest głównym czynnikiem wpływającym na rozwój przedsiębiorstw, ale też w coraz większym stopniu pozwala na budowanie przewagi konkurencyjnej. Mimo tego wiele firm nie wie, jak podejść do prowadzenia działalności innowacyjnej w sposób systematyczny. Dotyczy to w szczególności tych podmiotów, które dotychczas nie prowadziły żadnych prac nad tworzeniem...

Czytaj więcej
nr 55/2018

Ocena funkcjonalności platform i narzędzi wspomagających pracę służb finansowo‑księgowych

Ocena funkcjonalności platform i narzędzi wspomagających pracę służb finansowo-księgowych

Systemy informatyczne na dobre zagościły w naszych firmach i domach. Czy mimo wszystko istnieją organizacje, które funkcjonują bez narzędzi informatycznych? Zapewne tak, ale prawdopodobnie nigdy o nich nie usłyszymy.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Outsourcing usług oraz centra usług wspólnych dla wybranych procesów finansowych

Żyjemy w czasach, w których innowacja jest kluczem do rozwoju. Każdego dnia jesteśmy bombardowani tysiącem informacji. W całej rzece wiadomości trzymanie ręki na pulsie zmian oraz bycie ich orędownikiem i entuzjastą jest absolutnym must have. Bycie innowatorem własnej branży jest wymagające dla kadry zarządzającej, a dodatkowo każda firma ma ogromną liczbę procesów wewnętrznych, które dla klienta końcowego...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 55/2018

Controlling strategiczny, czyli jaki?

Wydaje się, że „kultura controllingowa” w Polsce jest już wszechobecna i zarządzający przedsiębiorstwami powszechnie korzystają ze wsparcia controllerów i rachunkowości zarządczej. Nie ulega wątpliwości, że controlling operacyjny jest nie tylko często stosowany, ale i wspierany przez liczne narzędzia informatyczne. Jak wygląda controlling strategiczny? Przecież to właśnie strategia przedsiębiorstwa...

Czytaj więcej
nr 55/2018

Efektywność zakupowa ‑ wycena relacji firmy z dostawcami

Efektywność zakupowa - wycena relacji firmy z dostawcami

Przedsiębiorstwa, dążąc do polepszenia wyniku finansowego, powinny poszukać sposobów wpływających nie tylko na zwiększenie sprzedaży, ale także na obniżenie kosztów oraz wzrost sprawności operacyjnej.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Użyteczne formuły i funkcje przydatne w uzupełnianiu raportów

Do stosowania ułatwień przy pracy nad raportami nie trzeba nikogo zachęcać. Raporty same w sobie zajmują wystarczająco dużo czasu. Ten materiał prezentuje niektóre funkcje w programie Excel, które przyspieszą pracę i sprawią, że raport będzie bardziej przejrzysty, łatwy w edycji i interaktywny.

Czytaj więcej
nr 55/2018

Trudna sztuka zarządzania strategicznego

Robertem Strzeleckim, wiceprezesem ds. operacyjnych w TenderHut, rozmawiała Barbara Dorosz.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 55/2018

Procesy, transformacje, zmiany. Jak LEAN Controlling wspomaga LEAN Enterprise

Ośmieleni frekwencją w czasie 4. Forum Nowoczesnego Controllingu w październiku 2017 r. oraz bogatsi o doświadczenia organizacyjne – nie tylko pozytywne – rozpoczęliśmy prace nad programem nowego, planowanego na wiosnę 2018 r., wydarzenia branżowego.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 55/2018

Planowanie scenariuszowe

Planowanie scenariuszowe

Jednym z narzędzi, które od kilkudziesięciu lat stosują w zarządzaniu strategicznym międzynarodowe korporacje (choć nie tylko), jest planowanie scenariuszowe (scenario planning). Metoda ta zakłada, że niepewność zmian jest na tyle duża, iż trudno wybrać jedną ścieżkę dalszego postępowania. Dlatego menedżerowie wyższego szczebla, stojąc przed dylematem podejmowania decyzji strategicznych i mając na...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 55/2018

VIII Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG

Już 9 stycznia 2018 r. w Warszawie odbędzie się VIII Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG – największe tego typu wydarzenie w Polsce, dedykowane przedstawicielom kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach, a w szczególności dyrektorom finansowym, głównym księgowym oraz szefom sprawozdawczości finansowej i controllingu.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 55/2018

Dlaczego arkusz kalkulacyjny to już za mało, gdy myślimy o sprawnej konsolidacji sprawozdań finansowych?

Dlaczego arkusz kalkulacyjny to już za mało, gdy myślimy o sprawnej konsolidacji sprawozdań finansowych?

Nieduże grupy kapitałowe o niskich wymaganiach raportowych, mające w swoim portfelu mniej niż dziesięć spółek, które nie są notowane na giełdzie i nie muszą raportować co kwartał, najczęściej decydują się na to, aby przygotowywać swoje skonsolidowane sprawozdania w oparciu o arkusze kalkulacyjne. Muszą jednak mierzyć się z wieloma utrudnieniami podczas kompletowania i przetwarzania danych pochodzących...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 55/2018

Rewolucyjne zmiany dla przedsiębiorców w 2018 r. – za nami VIII Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG

9 stycznia 2018 r. w Warszawie odbył się VIII Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła stacjonarnie i online ponad 1 100 przedstawicieli kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorów finansowych, głównych księgowych, szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu z firm ze wszystkich sektorów gospodarki. Uczestnicy wysłuchali 11 prelekcji...

Czytaj więcej

Reklama

Polityka cookies

Dalsze aktywne korzystanie z Serwisu (przeglądanie treści, zamknięcie komunikatu, kliknięcie w odnośniki na stronie) bez zmian ustawień prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EXPLANATOR oraz partnerów w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Usługa Cel użycia Włączone
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony Nie możesz wyłączyć tych plików cookies, ponieważ są one niezbędne by strona działała prawidłowo. W ramach tych plików cookies zapisywane są również zdefiniowane przez Ciebie ustawienia cookies. TAK
Pliki cookies analityczne Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.
Pliki cookies marketingowe Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.