Rynek obligacji krótkoterminowych (KPD), tak jak każdy inny, zależy od podaży i popytu. Wielkość rynku i jego dynamika w tego typu analizie nie zależą może bezpośrednio od rentowności obligacji czy profilu danego emitenta, ale raczej od czynników makroekonomicznych wpływających na popularność danego instrumentu finansowego.
Rynek KPD (krótkoterminowych papierów dłużnych) ma najdłuższą historię. Pierwsze tego typu instrumenty były emitowane w połowie lat 90. XX w. Pierwotnie jako podstawę prawną stosowano weksle i prawo cywilne, a rzadziej obligacje, dlatego też przyjęto nazwę KPD w celu oddania takiej specyfiki. Obligacje jako podstawa emisji KPD rozpowszechniły się po roku 20051, a obecnie jest to podstawowa forma prawna tego instrumentu. Już 20-letnia historia jego stosowania i przejście kilku cykli koniunkturalnych pozwalają wysunąć pewne wnioski na ten temat.
Statystyki rynku
Jednym z nielicznych podmiotów od dawna gromadzących dane na tym rynku jest agencja Fitch Rating Polska. Nieco później zaczął zbierać je również Narodowy Bank Polski.
Rynek KPD2 bardzo dynamicznie rozwinął się pod koniec lat 90. XX wieku – z ok. 2-3 mld zł w 1998 r. do ponad 10 mld3 w 2000 r. Od roku 2000 wartość tego rynku oscyluje w przedziale 15-20 mld zł.
Praktyka, a także opracowania NBP4 wskazują, że zauważalny udział w emisjach KPD przedsiębiorstw mają instrumenty emitowane w ramach grup kapitałowych – zarówno emitent, jak i inwestor należą do tej samej. Rozwiązanie to jest stosowane w celu zarządzania płynnością w ramach grup kapitałowych (szczególnie największych podmiotów). Takie stosowanie KPD utrudnia jednak oszacowanie prawdziwej dynamiki instrumentów skierowanych do inwestorów zewnętrznych – rynkowych.
Ostatnie spadki tego segmentu rynku – zanotowane w roku 2013 – mogą być spowodowane zarówno czynnikami rynkowymi, jak i indywidualną sytuacją podmiotów wykorzystujących ten instrument do zarządzania płynnością w grupie kapitałowej. Może to być istotne ze względu na coraz powszechniejsze stosowanie tzw. cash-pool’s do zarządzania płynnością w grupie kapitałowej. Produkt ten jest oferowany przez banki.
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.