IPO to skrót angielskiego pojęcia initial public offering, co oznacza pierwsze wprowadzenie spółki na rynek giełdowy. Jest to proces zazwyczaj kilkumiesięczny i wymaga ścisłej współpracy ze strony samej spółki, doradców prawnych, domu maklerskiego oraz biegłych rewidentów. Wiąże się z tym konieczność przygotowania prospektu emisyjnego, zatwierdzanego następnie przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Proces wejścia spółki na giełdę można podzielić na trzy etapy: przygotowawczy, prospektowy oraz oferty publicznej.
Etap przygotowawczy sprowadza się głównie do analizy rynku, ukształtowania struktury doradców odpowiedzialnych za przygotowanie prospektu emisyjnego, opracowania metody wejścia na rynek regulowany i przygotowania w miarę szczegółowego harmonogramu działania. To właśnie harmonogram powinien zawierać niezbędne informacje na temat przygotowania odpowiednich dokumentów związanych z przekształceniem spółki w spółkę akcyjną, z jednoczesnym uwzględnieniem odmiennych regulacji dotyczących ściśle spółek publicznych. Następnie należy przystąpić do badania spółki i sporządzenia rzetelnego due diligence, po dokonaniu którego można przystąpić do przekształcenia w SA.
Następnie spółka wejdzie w bardzo ważny etap przygotowania rzetelnego prospektu emisyjnego, podlegającego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jest to warunek niezbędny dopuszczenia spółki do obrotu publicznego. Szczegółowe wymogi dotyczące informacji zawartych w prospekcie zawiera rozporządzenie Komisji Wspólnot Europejskich 809/2004 i do jego wytycznych należy się ściśle odnosić. Skróci to proces badania prospektu przez KNF. Warto wykorzystać wówczas due diligence przeprowadzony w spółce, gdyż prospekt to najczęściej bardzo obszerny dokument, zawierający szczegółowe i wrażliwe informacje na temat spółki, jej wyników finansowych, bieżącej działalności, organów, osób zarządzających itp. Wiele ujawnianych informacji sięga nawet do pięciu lat wstecz. Etap ten wymaga bardzo ścisłej współpracy ze spółką. Po przygotowaniu prospektu emisyjnego przedkłada się go wraz z odpowiednimi wnioskami do KNF, która ma czas na sporządzenie uwag, do których emitent musi się ustosunkować. Dopóki odpowiedzi nie będą dla Komisji satysfakcjonujące, dopóty nie zatwierdzi ona prospektu i wymiana uwag będzie trwała. Zatwierdzenie prospektu oznacza przeprowadzenie na jego podstawie i warunkach w nim opisanych oferty publicznej.
Ponadto na etapie przygotowania emisji niezwykle ważna jest ścisła komunikacja wszystkich stron biorących udział w przygotowaniu prospektu. W praktyce ten element komunikacji rozwiązuje się w formie cyklicznych spotkań (minimum cotygodniowych), na których omawiane są aktualne postępy oraz ewentualne problemy i wątpliwości pojawiające się przy przygotowywaniu prospektu. Bardzo dobrą praktyką jest też organizowanie tzw. drafting session, na których czytany jest prospekt emisyjny i wnoszone są uwagi do poszczególnych stron.
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.