Większość schematów nadużyć, które w istotny sposób wpływają na organizację, ma wspólną cechę – można je zidentyfikować na podstawie analizy danych finansowo-księgowych. Controller finansowy jest na uprzywilejowanej pozycji i może chronić organizację przed nadużyciami – ma dostęp do danych, wiedzę w zakresie finansów oraz odpowiedni warsztat narzędziowy.
Jednak między zamknięciami kolejnych okresów sprawozdawczych nie pozostaje wiele czasu na przeglądanie danych finansowych pod kątem potencjalnych nadużyć. Rozwiązaniem jest w tej sytuacji stworzenie stałego procesu analitycznego, który pozwoli na automatyczne generowanie raportów prezentujących wskaźniki skierowane na identyfikację tzw. czerwonych flag, czyli symptomów nadużyć.
Pierwszym krokiem jest określenie wskaźników odpowiednich dla charakteru działalności organizacji. Poniżej przedstawiono wybrane wskaźniki, które okazały się skuteczne w naszej praktyce. W dalszej części artykułu opisano trzy schematy nadużyć, które napotkaliśmy w naszej pracy, mające istotny wpływ na badane podmioty. Gdyby spółki, których dotyczą opisane przypadki, śledziły zmienność odpowiednich wskaźników, prawdopodobnie mogłyby o wiele wcześniej wykryć problemy i uniknąć znacznych strat. Przypisanie kluczowych wskaźników do opisanych przypadków pozostawiamy czytelnikom.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.