Informatyzacja biznesu w modelu cloud computingu jest faktem. Po rozwiązania wykorzystujące technologie chmury obliczeniowej, np. oprogramowanie typu SaaS, sięga coraz więcej podmiotów. Nie jest to już domena dużych organizacji. Chmura obliczeniowa rozwija się niezwykle dynamicznie w sektorze MSP, a także w sektorze administracji i edukacji. Wejście w technologie zdalnej dystrybucji usług IT jest wyjątkowo proste, ale dotyka wielu różnych aspektów organizacyjnych, na co warto zwrócić uwagę.
Firma, która decyduje się korzystać z rozwiązań cloud computing, musi mieć doskonałe połączenie z siecią. Z jednej strony przepustowość łącza powinna być odpowiednia, aby zapewnić komfortowe warunki pracy całego zespołu. Wykonywanie zadań w chmurze wymaga ciągłej komunikacji urządzeń z serwerami, na których działa oprogramowanie i przetwarzane są dane. Ważne, aby zapewnić synchroniczne łącze o odpowiednim transferze. Można przyjąć, że obecnie w przypadku małego przedsiębiorstwa powinno to być synchroniczne łącze o prędkości 30 Mb/s. Wybierając dostawcę, warto sprawdzić jego infrastrukturę i dopytać o alternatywne linie. Najpoważniejsze ryzyko biznesowe chmury obliczeniowej to przerwanie dostępu do danych. Standardowo aplikacje chmurowe są wyposażone w funkcje podtrzymania ciągłości pracy w przypadku braku dostępu do chmury (dane są buforowane i gdy tylko udaje się nawiązać połączenie z serwerem, następuje synchronizacja i aktualizacja danych na urządzeniu pracownika). Niemniej jednak przerwa w dostępie do zasobów wydaje się najczęstszym problemem. W przypadku szczególnie wrażliwych procesów biznesowych warto zapewnić niezależne łącza od co najmniej dwóch alternatywnych dostawców, którzy korzystają z innej infrastruktury sieciowej. Doświadczenie pokazuje, że największe problemy pojawiają się w przypadku lokalnych awarii sieci światłowodów. Wyłączenie jednego łącza nie uniemożliwia wówczas połączenia z chmurą obliczeniową.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.