Logika i istota Przerobowego Rachunku Kosztów (Throughput Accounting) wiąże się ściśle z Teorią Ograniczeń (Theory of Constraints – TOC). Za twórcę TOC uważany jest E.M. Goldratt. Podstawy tej teorii E.M. Goldratt przekazał w książce „Cel I”, a później w „Cel II” oraz wielu innych publikacjach. Teoria Throughput Accounting została przedstawiona przez T. Corbetta w książce „Finanse do góry nogami” (tytuł oryginału: „Throughput Accounting”), opublikowanej przez wydawnictwo MINT Books.
Teoria Ograniczeń, a wraz z nią Przerobowy Rachunek Kosztów (Throughput Accounting) wprowadza tak odmienne spojrzenie na zarządzanie i rachunkowość zarządczą, że jej twórcy odważnie twierdzą, iż jest to zmiana paradygmatu w zarządzaniu. Zmiana tego paradygmatu polega na wyjściu ze świata kosztów i wejściu w świat przerobu.
Niezależnie jednak od tego, w którym z tych światów funkcjonujemy, przyjętym zasadom rachunkowości zarządczej przyświeca zawsze jakiś cel. Co zatem jest tym celem?
Pozostałe 95% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.