Rachunek kosztów standardowych (normatywnych) w przedsiębiorstwach produkcyjnych umożliwia kontrolę kosztów produkcji oraz najpełniejszą analizę przyczyn odchyleń. Dodatkowo stwarza większe możliwości oddziaływania na poziom kosztów zużycia czynników produkcji niż tradycyjny system rachunku kosztów. Koszty standardowe mogą być ponadto wykorzystywane do budowy budżetów, a powstające między nimi a kosztami rzeczywistymi odchylenia mogą służyć ocenie działalności kierownictwa oraz doskonaleniu metod zarządzania.
Rachunek kosztów standardowych powstał na podwalinach krytyki dotychczas funkcjonującego rachunku kosztów już poniesionych. Koszty przeszłe zostały bowiem obarczone skutkami nieefektywności i marnotrawstwa. Zgodnie z tym rozumowaniem, wartości planowane, mające być podstawą efektywnego zarządzania, powinny być od nich uwolnione i odzwierciedlać najbardziej efektywne wykorzystanie materiałów i czasu pracy. Zwłaszcza że rachunek kosztów standardowych i związana z nim analiza odchyleń zostały stworzone w celu kontroli i zwiększania efektywności wewnątrzfabrycznych procesów. Już w połowie XX wieku informacje z niego płynące zaczęto wykorzystywać do budowy planów budżetowych obejmujących całe przedsiębiorstwo. W tym miejscu warto sięgnąć do historii i zapoznać się z wydarzeniami, które zapoczątkowały jego rozpowszechnienie, tj.1.
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.