W działalności przedsiębiorstwa nastawionego na generowanie wartości dodanej oraz dodatniego wyniku finansowego niebagatelną rolę odgrywają pozycje kosztowe.
Nie od dziś wiadomo, że do poprawy wyników finansowych prowadzą dwie drogi: pierwsza przez wzrost przychodów, druga poprzez ograniczanie kosztów. Oczywiście nie są to drogi wzajemnie niezależne, każda zmiana w wielkości sprzedaży i produkcji niesie z sobą efekt kosztowy, każde zaś działania ograniczające stronę kosztową mogą mieć wpływ na efektywność potencjału przedsiębiorstwa. Czym więc jest koszt i dlaczego firmy tak bardzo powinny skupiać się na jego analizie? Z punktu widzenia rachunkowości finansowej kosztem będzie każde zmniejszenie aktywów lub zwiększenie pozycji pasywów – co w większości przypadków wiąże się z poniesionym wydatkiem.
Firmy prowadzą rachunek kosztów głównie z punktu widzenia przyszłych decyzji oraz bieżącej kontroli efektywności działania. Funkcja kontrolna polega na zderzeniu poziomu kosztów zrealizowanych z wartościami budżetowanymi i poprzez to ocenę stopnia realizacji planów biznesowych oraz ich efektywności. Rachunek kosztów pozwala wychwycić ewentualne odchylenia, zidentyfikować nieprawidłowości, a w przypadku pozycji wadliwie zabudżetowanych stanowi podstawę do korekty planu. Dobrze zorganizowany rachunek kosztów odpowie na pytania, jak powinna być kształtowana polityka cenowa w przyszłości i jakie rezultaty osiągnie firma w zakładanym scenariuszu rozwoju. Nie możemy zapominać, że dyskontowe metody pomiaru wartości dla akcjonariuszy, takie jak SVA, bazują na prognozowanych wartościach przyszłych, a więc również na kosztach. Odpowiednio zaplanowane koszty pozwolą na rzetelną ocenę wartości firmy.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.