Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w ustawie o rachunkowości (uor). Wynika to z planowanych zmian w przepisach unijnych.
Obecnie obowiązują następujące dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące rachunkowości:
- dyrektywa IV, 78/660/EWG z dnia 25 lipca 1978 r. w sprawie rocznych jednostkowych sprawozdań finansowych spółek, określająca zasady prawidłowej rachunkowości, zasady wyceny oraz zamknięcia roczne. Dyrektywa ta odgrywała najważniejszą rolę w harmonizacji rachunkowości krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza w odniesieniu do zasad wyceny aktywów i pasywów oraz wyniku finansowego i sformalizowania wzorów sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych;
- dyrektywa VII, 83/349/EWG z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie skonsolidowanych sprawozdań spółek, zawierająca uregulowania podobne do tych w dyrektywie IV, ale w odniesieniu do grup kapitałowych.
Trwają intensywne prace nad projektem nowej dyrektywy unijnej w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów spółek, która ma zastąpić obecnie obowiązujące, czyli wymienione wyżej dyrektywy IV i VII. Wzory sprawozdań finansowych wg projektu nowej dyrektywy stanowią minimalny zbiór informacji, które muszą być zawarte w sprawozdaniach. Mogą one podlegać uszczegółowieniu czy modyfikacjom dozwolonym przez nową dyrektywę, pod warunkiem, że zakres zawartych w sprawozdaniu finansowym informacji odpowiada co najmniej informacjom określonym w nowej dyrektywie.
Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów pracuje już nad kompleksową zmianą uor. W związku z tym ustawa zostanie gruntownie zweryfikowana i znowelizowana. Jaki będzie jej nowy kształt i zakres, okaże się za jakiś czas. Warto tymczasem przyjrzeć się aktualnym wymogom, zwłaszcza w zakresie wzoru i zakresu sprawozdania finansowego, bo jest ono końcowym, najistotniejszym dokumentem, który musi być zgodny z uor. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana od momentu jej uchwalenia w 1994 r. Niestety, liczne zmiany nie spowodowały większej przejrzystości i użyteczności jej zapisów, zaś wzory sprawozdań finansowych pozostały generalnie bez zmian.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.