Wdrożenie narzędzia do zarządzania kosztami jest przedsięwzięciem czaso-i zasobochłonnym. W czasie tego procesu controllerzy niejednokrotnie spotykają się z trudnościami – nie tylko technicznymi czy formalnymi, ale także z oporem innych działów. W artykule przeczytają Państwo, jak firma SPOMLEK z sukcesem przeszła od wielu plików Excela do wykorzystywania narzędzia do zasobowo-procesowego rachunku kosztów.
Jak się zaczęło?
Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych producentów sera żółtego w Polsce oraz największym producentem szlachetnych serów długodojrzewających. Wytwarzane sery żółte sprzedawane są pod markami Serenada, Old Poland i Sery z Radzynia Podlaskiego. Oprócz tego produkowane są również proszki mleczne i serwatkowe oraz masło.
W 2013 r. prawie 21 tys. ton serów typu szwajcarskiego i holenderskiego trafiło do konsumentów w Polsce i za granicą. Główny kierunek eksportowy to Rosja. Odzwierciedleniem długofalowej strategii wzrostu są przychody ze sprzedaży, które w 2009 r. wynosiły prawie 290 mln zł, a w 2013 r. ok. 653 mln zł, czyli ponad 2,5-krotnie więcej.
Zmiana strategii w 2009 r., dynamiczny rozwój firmy oraz systematyczne zwiększanie udziału w rynku to czynniki, które spowodowały, że firma wkroczyła na nowe tory. We wrześniu 2010 r. nastąpiło połączenie z Elbląską Spółdzielnią Mleczarską, a w sierpniu 2013 r. z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Chojnicach. Obecnie przerabianych jest ok. 300 mln litrów mleka rocznie w czterech zakładach produkcyjnych: Radzyń Podlaski, Parczew, Młynary (koło Elbląga) i Chojnice.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.