W 2021 roku crowdfunding udziałowy wpłynął na pozyskanie niemal 124 milionów złotych. Do lipca 2022 roku finansowanie społecznościowe nie było ściśle kontrolowane przez organy państwowe. Teraz jednak wszystkie platformy crowdfundingowe do prowadzenia legalnej działalności będą potrzebować zgody KNF-u. Pojawiają się głosy niepewności – czy takie obostrzenia nie wpłyną negatywnie na rozwój start-upów w Polsce?
Do 7 lipca 2022 roku odpowiedzialność prawna związana z crowdfundingiem spoczywała na organizatorach, czyli najczęściej serwisach internetowych kojarzących potencjalnych inwestorów z osobami ubiegającymi się o finansowanie ich biznesu. Teraz, po wejściu w życie nowej ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wiele się zmieniło.
Na czym polega crowdfunding udziałowy?
Crowdfunding udziałowy jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy mają problem z pozyskaniem kapitału zarówno na rozwój, jak i na samo rozpoczęcie działalności. Kredyty bankowe i leasing są często nieosiągalne dla raczkujących start-upów, a nawet jeśli – wiążą się z ryzykiem ewentualnego niepowodzenia biznesu i problemami ze spłatą zobowiązań. Podjęcie decyzji o crowdfundingu może więc być strategicznym krokiem prowadzącym do realizacji biznesplanu bez odpowiedzialności finansowej.
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, można nazwać formą dostępu do alternatywnego źródła kapitału. Ideą crowdfundingu udziałowego jest pozyskiwanie środków na rozwój własnego biznesu. Liczba inwestorów „składających się” na jeden projekt jest uzależniona nie tylko od ich możliwości finansowych i oceny ryzyka, ale również od potrzeb przedsiębiorcy ubiegającego się o fundusze. Czy tego rodzaju wsparcie finansowe jest charytatywne? Nie do końca! Inwestor otrzymuje w zamian zbywalne papiery wartościowe. Najczęściej są to akcje, obligacje, udziały w spółce lub udział w przyszłych zyskach czy też dochodach wspieranej firmy.
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.