Istnieje wiele sposobów na optymalizację firmowych kosztów. Przedsiębiorcy korzystają z gotowych, bezpłatnych programów z branży IT, kupują używany sprzęt czy oferują pracownikom szkolenia za pośrednictwem Internetu. Innym rozwiązaniem jest przemyślana decyzja o wynajmie powierzchni na siedzibę firmy – obecnie jednym z najsilniejszych trendów jest elastyczny wynajem biur serwisowanych. Jednak to niejedyna możliwość. Jak wygląda rynek powierzchni biurowych w Polsce i co należy brać pod uwagę, wybierając miejsce do prowadzenia firmy?
Powierzchni biurowych jest coraz więcej
Rynek wynajmu powierzchni biurowej w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Jak wynika z badań firmy doradczej Savills, w ubiegłym roku w naszym kraju było ponad 10 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego większość, bo aż 5,4 mln mkw., znajdowało się w Warszawie1.
Ponadto w 2018 r. do użytkowania oddanych zostało 744 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych, a 1,6 mln mkw. pozostawało w budowie. Jak czytamy w raporcie Rynek biurowy w Polsce. Maj 2019 firmy Jones Lang LaSalle, w pierwszym kwartale 2019 r. wolumen transakcji powierzchni biurowych w naszym kraju wyniósł 130 500 mkw.2
Wymagania mikrofirm wpływają na rynek
Najwięcej oferowanych powierzchni biurowych w naszym kraju ma powierzchnię powyżej 1 tys. mkw., czyli są to przestrzenie dla dużych korporacji. Nieustannie rośnie jednak zapotrzebowanie na miejsca do pracy o mniejszym metrażu, do 150–200 mkw. Ma to związek ze wzrostem liczby mikroprzedsiębiorstw, które, jak podaje Raport o stanie sektora MSP w Polsce 2018, w ubiegłym roku stanowiły aż 96 proc. wszystkich firm. Na dzień dzisiejszy popyt w Polsce na tego typu powierzchnie biurowe przewyższa podaż.
Ze względu na wzrost liczby małych firm, a także start-upów i freelancerów, poszukujących miejsc networkingowych, w których można wynająć cały pokój lub tylko biurko, rośnie także oferta biur serwisowanych, coworków oraz tak zwanych biur wirtualnych. Tych pierwszych jest już w Warszawie ponad 1003. Jak wynika z raportu Elastyczne miejsca pracy w Polsce firmy Savills najwięcej biur serwisowanych mieści się w Warszawie, następnie w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu4. Łącznie działa w Polsce ponad 300 przestrzeni coworkingowych.
Deweloperzy starają się nadążać za zachodzącymi na rynku zmianami. Projektując nowe budynki, uwzględniają przestrzenie na biura serwisowane i coworki, a planując duże powierzchnie biurowe, zapewniają również strefy integracji czy relaksu. Co ważne, przestrzenie coworkingowe w Polsce oferują nie tylko wielkie korporacje, ale także niewielkie firmy, w tym właściciele budynków. Często biura serwisowane i coworki, poza konkretnymi miejscami do pracy, świadczą ponadto usługi wirtualnego biura.
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.