Każdy z nas chciałby leżeć na leżaku, na pięknej plaży z widokiem na ocean i tylko co jakiś czas zerkać na telefon i patrzeć jak przybywa nam pieniędzy na koncie. Jak jednak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami nadwyżki finansowe inwestuje 20 proc. Polaków, a jedynie połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości. Moim zdaniem wynika to trochę jednak z braku wiedzy ekonomicznej, która jest zaniedbaniem naszego systemu edukacji. Sytuacja ta przecież potem może rzutować na brak odpowiedniej wiedzy w zakresie inwestowania w naszym przedsiębiorstwie. Każda potencjalna inwestycja musi być przecież prześwietlona przed wydaniem środków pieniężnych. Musi wykazać się odpowiednią rentownością oraz tym, że generuje odpowiednie przepływy pieniężne. Stąd nasze myślenie, że jeżeli coś jest rentowne to musi generować nam przepływy pieniężne. Jakieś tam pewnie generuje, ale jak to powiązać?
Słów kilka o samej rentowności
Żeby powiązać lub doprecyzować różnice między pojęciami trzeba odnieść się na samym początku do definicji obu, by uniknąć pytań w stylu: Czy moja działalność jest rentowna? Co to jest rentowność firmy? Czy mój pomysł na biznes, który pracowicie realizuję od jakiegoś czasu, mogę uznać za udany? Jak obliczyć rentowność? Znane. Myślę, że każdemu chociaż trochę, ale w szczegółach pewnie nie do końca. To całkiem zasadne pytania, które zadaje sobie niejeden przedsiębiorca, niezależnie od tego od jak dawna prowadzi działalność.
Wskaźniki rentowności są rodzajem narzędzia finansowego, które pozwala ocenić zdolność firmy do generowania zysków przy aktualnym poziomie wydatków. Wskaźnik rentowności służy do oceny zdolności firmy do generowania przychodów o wydatkach i innych kosztach związanych z generowaniem przychodów w danym okresie. Ten wskaźnik reprezentuje końcowy wynik firmy. Wskaźniki te uwzględniają różne części rachunku zysków i strat oraz bilansu. Im wyższa wartość tych wskaźników w porównaniu z konkurencją i rynkiem, tym lepsze wyniki osiąga firma. Służą więc do benchmarkowania różnych zjawisk ekonomicznych, w tym inwestycji. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęściej stosowanych wskaźników rentowności.
Wskaźniki rentowności to miary finansowe, które służą do oceny i analizy zdolności firmy do osiągania zysków. Te wskaźniki można również ocenić przez pewien okres za pomocą rachunku zysków i strat, bilansu, kapitału własnego lub procesów sprzedaży. Wskaźnik rentowności pokazuje również, jak efektywnie firma wykorzystuje swoje aktywa do generowania zysków i dostarczania wartości swoim właścicielom. Wskaźnik rentowności jest również przydatnym narzędziem do analizy i porównywania podobnych firm lub okresów. W rezultacie każda firma dąży do większego wskaźnika, co wskazuje, że firma dobrze działa pod względem przychodów, zysków lub przepływów pieniężnych.
Wskazują, że firma osiągnęła wysoki poziom zysków przy mniejszej liczbie aktywów lub słabszym wykorzystaniu aktywów. Niekorzystne są niskie marże. Wskazuje to, że firma zmarnowała potencjał. Dzięki lepszemu zarządzaniu aktywami, możliwości te mogą skutkować wyższą rentownością.
Niskie wskaźniki rentowności prawie zawsze są niepożądane, prawie. Niska rentowność może świadczyć o tym, że firma wciąż się rozwija. Może występować w bardzo konkurencyjnej branży.
Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.