Sfinalizowanie transakcji nie kończy procesu fuzji czy przejęcia przedsiębiorstwa. Obok aspektów takich jak integracja połączonych podmiotów oraz opracowanie wspólnego planu działania, w pierwszej kolejności po transakcji przejęcia kluczowe jest rozliczenie. W niniejszym artykule omówione zostaną kwestie ujawniania i wyceny poszczególnych składników majątkowych nabytych wraz z przejętym przedsiębiorstwem oraz ujmowania w bilansie tzw. „wartości firmy” (goodwill), zgodnie z MSSF 3 traktującym o połączeniu jednostek. Ujmowanie majątku spółki przejmowanej jest obligatoryjne dla wszystkich spółek realizujących fuzje/przejęcia i raportujących zgodnie z MSR/ MSSF.
W ramach publikowanych na łamach czasopisma Finanse i Controlling artykułów, dotyczących przeprowadzenia fuzji i przejęć przedsiębiorstw, omówiono dotychczas kwestie dotyczące przygotowania się do tego procesu, w tym zarówno w aspekcie przeprowadzenia due diligence, wyceny podmiotu, jak i przygotowania się do negocjacji. W ostatnim artykule podjęte zostały natomiast aspekty warunków, zabezpieczenia i trybu przeprowadzenia właściwej transakcji zakupu/sprzedaży przedsiębiorstwa. Tym niemniej sfinalizowanie transakcji nie kończy procesu fuzji czy przejęcia przedsiębiorstwa. Obok aspektów, które zostaną poruszone w kolejnych artykułach, dotyczących integracji połączonych podmiotów oraz opracowania wspólnego planu działania, w pierwszej kolejności kluczowe jest rozliczenie transakcji przejęcia. W niniejszym artykule omówione zostaną kwestie ujawniania i wyceny poszczególnych składników majątkowych nabytych wraz z przejętym przedsiębiorstwem oraz ujmowania w bilansie tzw. „wartości firmy” (goodwill), zgodnie z MSSF 3 traktującym o połączeniu jednostek. Ujmowanie majątku spółki przejmowanej zgodnie ze wspomnianym standardem obligatoryjne jest dla wszystkich spółek realizujących fuzje/przejęcia i raportujących zgodnie z MSR/ MSSF. W związku z koniecznością wyodrębniania i osobnego ujmowania w sprawozdaniu finansowym poszczególnych nabywanych składników majątkowych zarówno materialnych i niematerialnych, jak również zobowiązań w wyniku zawartej transakcji fuzji/przejęcia, proces ten nazywany jest alokacją ceny nabycia (z ang. purchase price allocation, w skrócie PPA). Polega on bowiem na „przypisaniu” do poszczególnych aktywów „części ceny łącznej” zapłaconej za przejęty podmiot.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.