Wniosek powinien być esencją projektu na papierze, jak najlepiej odzwierciedlać jego ideę i przebieg oraz być wizytówką przed oceniającymi. Wynika z tego, że zanim rozpoczniemy długofalowe przedsięwzięcie z dużym budżetem, warto poświęcić nieco więcej czasu i wysiłku na sformułowanie jego planu.
Struktura wniosku aplikacyjnego jest bardzo konkretna, zazwyczaj ściśle określona, z maksymalną liczbą znaków w danych polach formularza i precyzyjnymi wskazówkami co do zawartości poszczególnych pól. Nie ułatwia to przelania na papier planów związanych z inwestycją.
Jak zatem podejść do pisania dobrych wniosków projektowych i jak wyważyć realizm z aspiracjami? Pierwsza banalna porada: zacząć pisać wcześniej, żeby mieć więcej czasu na dopracowanie, wielokrotne przeczytanie, ustalenie logiki wydarzeń. Kiedy bowiem projekt zostanie już zatwierdzony do realizacji z dofinansowaniem, trudno będzie zmodyfikować jego harmonogram.
Załóżmy, że czasu mamy całkiem sporo, jednak konkurs jest bardzo popularny wśród potencjalnych beneficjentów, więc szanse na sukces automatycznie maleją. Gdzie można próbować zdobywać „ekstra punkty”? W jakim obszarze wyróżnić siebie, organizację i pomysł? Prześledźmy wybrane aspekty i postarajmy się rozpoznać, na jakich podstawach opiera się tytułowy wniosek doskonały.
Przejawy innowacyjności
Zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, to właśnie innowacyjność. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do wzrostu konkurencyjności gospodarki. Właśnie o tę motywację chodzi. Nie tylko w sensie pionierskiego wdrażania nowych rozwiązań, pomimo wysokiego ryzyka i nieznanych efektów, ale również o zdolność do pochwalenia się unikatowymi lub rzadko stosowanymi w branży, kraju lub na świecie rozwiązaniami w zakresie produktów i usług, technologii lub po prostu zarządzania firmą.
Wykazanie zasobów własności intelektualnej oraz dobrych praktyk w zarządzaniu nimi, umiejętność identyfikacji oraz inwentaryzacji funkcjonujących innowacji, zwracanie uwagi nawet na drobne przejawy nowatorstwa stanowią o kompetencji organizacji w tym zakresie. Nie chodzi bowiem tylko o wiekopomne wynalazki albo futurystyczne technologie. Nawet drobne usprawnienia organizacyjne, nietypowo prowadzona komunikacja marketingowa lub coś, co nazwalibyśmy kiedyś „wnioskami racjonalizatorskimi” oznaczać może innowacyjność. Istotne jest, żeby umieć to opisać, „sprzedać” we wniosku jako istotny aspekt potencjału firmy. Co jest bardziej istotne, to powiązanie owych ulepszeń z innymi działaniami, wykazywanie synergii pomiędzy zidentyfikowanymi innowacjami oraz celami planowanych projektów, pokazanie potencjału wnioskodawcy do wdrażania nowości w różnym zakresie i umiejętności dostosowania się do nowych warunków prowadzenia biznesu.
Należy mieć na uwadze, że umiejętne korzystanie przez organizacje z systemu ochrony własności intelektualnej jest zachętą do podejmowania działań innowacyjnych i twórczych. W przypadku złożonych, ambitnych projektów pojawia się pytanie: jak chronić dobra niematerialne będące własnością firmy, takie jak: wynalazki, nowe technologie, projekty racjonalizatorskie, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe, a także systemy organizacji produkcji czy kampanie marketingowe? Stworzenie i wdrożenie odpowiedniej strategii zarządzania własnością intelektualną może przydać się nie tylko w codziennej działalności (i taki powinien być podstawowy cel jej formułowania!), ale pomóc przekonać instytucję oceniającą wniosek projektowy, że ma do czynienia z podmiotem poważnie zainteresowanym opracowaniem, zastosowaniem i ochroną innowacyjnych rozwiązań.
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.