Płynność to nie tylko teoretyczne wskaźniki. To także faktyczne zapotrzebowanie na środki finansowe w danym dniu. W tym artykule pokażę, w jaki sposób można szacować te potrzeby w zautomatyzowany sposób.
W poprzednim artykule obiecałem, że pokażę, jak wyznaczać pozycje bilansowe za pomocą Power Query. Wymaga to jednak listy kont analitycznych wraz z przypisanymi do nich pozycjami bilansowymi (Rysunek 1). W takim wypadku po stworzeniu zapytania pobierającego obroty i salda z pliku JPK i odpowiednim przekształceniu danych rozwijamy na karcie Narzędzia główne polecenie Zamknij i załaduj, a następnie wybieramy Zamknij i załaduj do. W oknie importowania danych zaznaczamy Utwórz tylko połączenie.
Następnie ponownie wybieramy polecenie Pobierz dane na karcie Dane i wskazujemy źródło, w którym mamy zmapowane konta do pozycji bilansowych – w przypadku skoroszytu Excela może być to nie tylko arkusz, ale nawet zakres nazwany. Klikamy Przekształć dane. W Power Query powinniśmy mieć teraz oba zapytania. Na karcie Narzędzia główne wybieramy polecenie Połącz, a następnie rozwijamy Scal zapytania i wybieramy Scal zapytania jako nowe. W oknie, które się pojawiło, jako górną tabelę wybieramy z rozwijanego pola dane z pliku JPK, a jako dolną – mapowanie. Klikamy tak w górnej, jak i w dolnej tabeli na kolumnę z numerami kont. U dołu powinna pojawić się informacja, dla ilu wierszy takie połączenie jest zgodne (Rysunek 2).
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.