Nierzetelni kontrahenci oraz klienci zalegający z płatnościami za odebrany towar lub świadczone usługi stanowią realne zagrożenie dla działalności przedsiębiorców. Aby to zagrożenie wyeliminować przedsiębiorca ma do swojej dyspozycji różne narzędzia i techniki. Trzeba jednak pamiętać, jak podkreśla w wywiadzie, dr Krzysztof Matela, prezes Polskiego Związku Firm Windykacyjnych, że „nie istnieje złoty i wypróbowany sposób na dłużnika”. Istnieje za to mnóstwo narzędzi oraz pewien „know- how”, który w obecnym numerze Państwo prezentujemy.
We wspomnianym już wywiadzie staramy się poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: które narzędzia windykacyjne są najefektywniejsze, jakie symptomy monitorowania kontrahenta najlepiej wdrożyć w firmie, jak optymalizować politykę kredytową odbiorców, jakie najczęściej błedy popełniają przedsiębiorcy podczas samodzielnej windykacji.
Ponadto polecam Państwu nowy dział „Studia przypadku MBA”, w którym specjalnie dla naszych czytelników prezentujemy case studies opracowane przez praktyków wykładających na najbardziej prestiżowych studiach MBA w Polsce i zagranicą. W obecnym wydaniu przygotowaliśmy przypadek „ Kremowa Dolina”, w którym eksperci z MBA Poznań- Atlanta na UE w Poznaniu analizują opcję strategiczne z wykorzystaniem metody portfelowej McKinsey.
Aby dostarczyć Państwu jeszcze więcej praktycznej wiedzy w numerze rozmawiamy również z Piotrem Mikrutem- prezesem fabryki farb i lakierów Śnieżka oraz laureatem nagrody Przedsiębiorca Roku 2009 o najważniejszych problemach polskich eksporterów, sposobach zabezpieczania się przed ryzykiem wahań kursowych oraz metodach obrony pozycji firmy na rynku w czasach dekoniunktury.
Na koniec zachęcam do zapoznania się z ciekawym raportem opracowanym przez Business Center Club na temat najczęstszych oszustw podatkowych w firmach.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFPo listopadzie 2008 r. nastała nowa era relacji bank – klient. Niestety w większości przypadków niekorzystna dla przedsiębiorstw z powodu zmniejszania poziomu finansowania. Od tamtego pamiętnego dnia banki zabrały się za weryfikację swoich umów kredytowych, co doprowadziło do powstawania zatorów płatniczych i samoistnego wydłużania spłat wierzytelności w codziennym obrocie gospodarczym pomiędzy przedsiębiorcami....
Podstawą każdej działalności gospodarczej jest pewien poziom zaufania pomiędzy podmiotami funkcjonującymi na określonym rynku. W takiej sytuacji przepływ towarów, usług i w konsekwencji przepływ wynagrodzenia – mają charakter płynny.
„Don’t count chicken before they hatch” (nie licz kurczaków, zanim się wyklują) – to idiomatyczne stwierdzenie obrazuje, jak ważne jest ujmowanie ryzyka w bieżącej działalności gospodarczej.
Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Kremowa Dolina” Jan Konieczny usiadł przy biurku i zdecydowanym ruchem włączył swojego laptopa. Miał jeszcze dwie godziny do spotkania z Adamem Sztuckim Dyrektorem Handlowym Spółdzielni i chciał się do tego spotkania dobrze przygotować. Gdy pulpit laptopa rozświetliło błękitno-białe firmowe logo, odszukał na dysku katalog „Strategia” i zaczął przeglądać zgromadzone...
W rankingu Banku Światowego „Paying Taxes 2010” Polska w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła ze 142 miejsca na 151. Wśród 182 badanych krajów Polska ulokowała się pomiędzy Brazylią a Wybrzeżem Kości Słoniowej.
W aktualnej sytuacji ekonomicznej jedną z najistotniejszych kwestii związanych w praktyce z zarządzaniem ryzykiem w przedsiębiorstwie jest terminowa ściągalność wierzytelności od kontrahentów.
Jak przeprowadzić rozmowę z dłużnikiem i uniknąć stosowanych przez niego pułapek psychologicznych. W aktualnym czasie firmy coraz częściej borykają się z problemem nieterminowego regulowania należności, a przez to coraz częściej pracownicy firm są zmuszani do przeprowadzania rozmów z dłużnikami.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że długi proces odzyskiwania niezapłaconych należności przez przedsiębiorców wynika z niewydolnego systemu sądownictwa, najczęściej przyczyną braku odzyskania wierzytelności jest niczym nieuzasadnione przekonanie wierzyciela, że skoro sprawa trafiła do sądu albo do komornika, to instytucje te same przez się gwarantują odzyskanie pieniędzy.
Niedocenianie roli i znaczenia rachunku przepływów pieniężnych jest "głównym błędem planowania finansowego" - komentarz do artykułu "grzechy i sukcesy planowania cash flow" (Controlling nr 01/2009)
Wskaźniki sprawności działania (aktywności, obrotowości) należą do jednej z czterech najważniejszych grup wskaźników badanych w ramach analizy finansowej.
Wywiad z Piotrem Mikrutem prezesem fabryki farb i lakierów "Śnieżka". Rozmawiamy o najważniejszych problemach polskich eksporterów, sposobach zabezpieczania się przed ryzykiem wahań kursowych oraz metodach obrony pozycji firmy na rynku w czasach dekoniunktury.
Rozmowa z Doktorem Krzysztofem Matelą - prezesem Związku Firm Windykacyjnych w Polsce oraz wiceprezesem Business Center Club, o tym co powinien zrobić przedsiębiorca, gdy firma windykacyjna odmawia przyjęcia zlecenia, co zrobić, aby dłużnik odpowiedział na wezwanie do zapłaty oraz jak optymalizować politykę kredytową wobec odbiorcy.
„Prywatyzować, prywatyzować i jeszcze raz prywatyzować” nawołują ekonomiści i liberałowie, parafrazując słowa klasyka czasów słusznie minionych, który pisał: „uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć się”. Do sprywatyzowania pozostały setki państwowych przedsiębiorstw, tylko prywatyzatorów coraz mniej.
Mimo niesprzyjających nastrojów rynkowych – trwającego kryzysu na rynkach finansowych i wynikających z niego kłopotów z pozyskaniem finansowania oraz atmosfery ogólnej niepewności – rynek fuzji i przejęć w Polsce miał się nadspodziewanie dobrze.
Wprowadzanie dwóch stawek podatku dochodowego, zmiany w rozliczaniu ulgi na dzieci oraz otwarcie podatnikom drogi do rozliczenia straty z udziału w funduszach kapitałowych z innymi dochodami kapitałowymi - to kluczowe innowacje w tegorocznych rozliczeniach podatkowych.
Bieżący rok będzie okresem powolnego wychodzenia z recesji największych gospodarek oraz dynamicznego wzrostu Chin, Indii i Brazylii, ale także wciąż poważnego ryzyka dla gospodarki światowej i rynków finansowych – to główne wnioski raportu Global Economic Outlook przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.