Wskaźniki sprawności działania (aktywności, obrotowości) należą do jednej z czterech najważniejszych grup wskaźników badanych w ramach analizy finansowej.
Przyjmuje się, że przy ich wykorzystaniu można między innymi próbować ustalić długość cyklu operacyjnego, czyli okresu, który upływa od momentu dokonania zakupu materiałów, surowców i towarów do dnia, w którym za sprzedane produkty, towary czy usługi klienci uregulują płatność. W podstawowej interpretacji zakłada się, że korzystne jest skracanie cyklu operacyjnego, jednak każdą sytuację należy analizować indywidualnie – niektóre podmioty celowo wydłużają terminy płatności, aby zwiększyć konkurencyjność swojej oferty, a tym samym poprawić sprzedaż i zwiększyć zyski.
Na cykl operacyjny składają się dwa podstawowe okresy:
- okres posiadania zapasów (czas upływający od momentu dokonania zakupów do dokonania sprzedaży),
- okres posiadania należności (czas upływający od momentu dokonania sprzedaży do dnia, w którym otrzymano zapłatę od klientów).
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.