30% firm w Polsce i na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowało u siebie przestępstwa gospodarcze - wynika z ankiety prowadzonej przez PricewaterhouseCoopers. Znaczny wzrost przestępczości gospodarczej notuje sie głównie wśród managerów średniego szczebla.
Prawie jedna trzecia przedsiębiorstw na świecie padła w ciągu ostatnich 12 miesięcy ofiarą przestępstw gospodarczych. Wśród nich 43% jest zdania, że przestępczość w ich organizacjach w tym okresie wzrosła – wynika z raportu PricewaterhouseCoopers pt. Global Economic Crime Survey 2009. Poziom występowania przestępczości w Polsce jest zbliżony do trendów światowych – na naszym rynku 30% ankietowanych przedsiębiorstw ucierpiało w wyniku przestępczości gospodarczej, a dodatkowo 10% ankietowanych nie było w stanie stwierdzić z całkowitą pewnością, czy nadużycia wystąpiły w ich firmach. Co istotne, prawie połowa polskich przedsiębiorstw, które padły ofiarą przestępstw gospodarczych, zanotowała ponad 10 przypadków oszustwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W porównaniu do pięciu średnio wskazywanych przez polskie przedsiębiorstwa w 2007 r., możemy zaobserwować znaczący wzrost przestępczości, szczególnie że liczba wskazana 2 lata temu obejmowała aż 24 miesiące poprzedzające przeprowadzenie badania.
Najczęstszym przestępstwem na naszym rynku było w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzeniewierzenie aktywów, które dotknęło 53% przedsiębiorstw borykających się z przestępczością gospodarczą. Na drugim miejscu znalazło się przekupstwo i korupcja, zgłoszone przez 42% przedsiębiorstw dotkniętych przestępczością.
Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
Źródło: PwC