Szeroko negocjowana ostatnimi czasy klauzula in dubio pro tributario (łac. – w razie niejasności interpretuj na rzecz podatnika) skłania do zastanowienia nad metodami zabezpieczenia przedsiębiorcy przed nieprecyzyjnymi przepisami oraz dwuznacznościami czy też niedookreślonymi klauzulami, pojawiającymi się w treści zmienianych wielokrotnie przepisów prawa, w tym prawa podatkowego.
Zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed niekorzystną interpretacją prawa powinno zaistnieć już na etapie planowania podatkowego. Znając brzmienie konkretnego przepisu, kierownik jednostki lub osoba decyzyjna w danej sprawie powinni ustalić możliwe ryzyka zakwestionowania podjętych działań przez organy podatkowe. W działaniach dążyć należy do tego, by interpretacja przepisu i zastosowanie odpowiednich reguł wykładni eliminowały powstałe wątpliwości.
Niestety, prawo podatkowe i przepisy innych dziedzin, mimo zastosowania prawidłowych reguł wykładni przepisów, konstruowane są nieprecyzyjnie. W konsekwencji, korzystając z podstawowych reguł wykładni przepisów, nie jest możliwe ustalenie jednoznacznych konsekwencji i reguł postępowania – norm prawa. Podatnik interpretując przepis, odwołać się powinien w kolejności przede wszystkim do:
- interpretacji literalnej (wynikającej z dokładnego brzmienia przepisu, interpretacja przewiduje zastosowanie zasad językowych oraz racjonalności w posługiwaniu się językiem polskim przez ustawodawcę),
- interpretacji celowościowej, funkcjonalnej (wynikającej m.in. z uzasadnienia wprowadzenia danego przepisu na etapie prac legislacyjnych oraz celu i funkcji regulacji w systemie prawa),
- interpretacji doktrynalnej (którą stosując, podatnik powinien sprawdzić, jak dany przepis interpretowany jest przez stosujących prawo).
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.