Wszyscy księgowi, finansiści, osoby odpowiedzialne za przygotowywanie sprawozdań finansowych wiedzą, że istnieją dwie metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych: bezpośrednia i pośrednia.
Jednocześnie zdecydowana większość wybiera metodę pośrednią (w praktyce o pewnych rozwiązaniach w zakresie sprawozdawczości często decyduje nie kierownictwo spółki, ale kierownictwo służb finansowo-księgowych, aczkolwiek nie jest to oczywiście regułą). Z wyborem metody pośredniej wiąże się szereg problemów i ryzyk nieprawidłowości, głównie w przepływach z działalności operacyjnej, gdyż tam trzeba wykonać szereg korekt/odwróceń/wyłączeń, aby po tych działaniach otrzymać łączną kwotę przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Jeśli chodzi o przepływy z działalności inwestycyjnej i finansowej, to w obu metodach należy wprost zaprezentować wpływy i wydatki dotyczące poszczególnych pozycji występujących w tych segmentach rachunku przepływów pieniężnych. W tym miejscu należy wyjaśnić, iż pojęcie „metoda pośrednia” faktycznie dotyczy tylko przepływów z działalności operacyjnej, gdyż działalność inwestycyjna i finansowa jest zawsze objęta metodą bezpośrednią, niezależnie od wybranego wariantu rachunku przepływów pieniężnych.
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.